Suomalaiset auttavat lamasta huolimatta

Punaisen Ristin nälkäpäiväkeräys alkaa (LEHTIKUVA)
MTV3
Julkaistu 13.11.2013 08:15

Kati Savander

kati.savander@mtv.fi

Suomen talous on huonossa jamassa, mutta se ei vaikuta suomalaisten haluun auttaa katastrofien uhreja. Konkreettinen, mediassa esillä oleva hätä herättää ihmiset, sanoo SPR:n tiedotuspäällikkö Outi Pärnänen.

Pärnänen ottaa esimerkiksi Suomen Punaisen Ristin ja Mannerheimin Lastensuojelun yhteisen Hyvä Joulumieli -keräyksen, jonka kohteena ovat huonommin voivat lapsiperheet. Keräyksen suosio on kasvanut taantumasta huolimatta muutaman viime vuoden aikana.

– Jokaisessa perheessä on luultavasti joku, jonka sukulainen tai ystävä on jäänyt työttömäksi. Asia alkaa olla tuttu kaikille.

Myös Pelastakaa lapset ry:n varainhankinnan päällikkö Kaisa Koistinen uskoo suomalaisten auttamishaluun.

– Tilanne on taloudellisesti haastava. Uskon kuitenkin, että lahjoittajat lähtevät mukaan näihin talkoisiin.

Unicefille on tullut verkkolahjoituksia Filippiinien auttamiseksi tähän mennessä jo 50 000 euroa.

– Toivotaan, että ihmiset jatkavat aktiivisuuttaan, sanoo Unicefin viestintäjohtaja Jussi Kivipuro.

– Lämmin toive olisi, että jokainen suomalainen adoptoisi sinne sydämeensä yhden lapsen ja lahjoittaisi sille lapselle vuoden tarpeet yhdessä tai useammassa erässä.

Tuoreimmat aiheesta

Filippiinien supertaifuuni