Suomalaisbloggaaja ilkeistä kommenteista: Kaikkia ei voi miellyttää
Lifestylebloggaajat ovat helposti tyrmättävässä asemassa: anonyymi kommentointi onnistuu vain parilla hiiren klikkauksella. Erityistä tyydytystä haukkuja saa, jos bloggaajan onnistuu provosoimaan ilkeistä kommenteista.
MTV Lifestyle kirjoitti brittibloggaaja Em Fordin julkaisemasta Youtube-videosta, jolle bloggaaja on koonnut osan saamistaan lähes järkyttävistä kommenteista.
Palautevyöryn aiheutti bloggaajan aiemmin julkaisema meikitön kuva itsestään. Kauniin bloggaajan kasvoilta löytyy näppyjä, kuten lähes kaikilta tavallisilta ihmisiltä jossain vaiheessa elämää, mutta osalle lukijoista se oli liikaa.
”Olet ällöttävä.” ”En pysty edes katsomaan häntä.” ”Eikö hän ole ikinä pessyt kasvojaan?”
Tempaus on kuitenkin saanut myös positiivista palautetta. Moni koki bloggaajan rohkeuden inspiroivaksi teoksi.
"Olen tosi kriittinen omista kuvistani"
Suosittua suomalaista Alexa Dagmar -lifestyleblogia kirjoittava Alexa Aavarinne suhtautuu blogiinsa tuleviin negatiivisiin kommentteihin kokemuksen äänellä:
– Jokaisessa työssä on hyvät ja huonot puolensa. Kun asettaa itsensä julkiseen asemaan, niin huonoakin palautetta tulee.
Aavarinne kertoo saavansa ”yllättävän vähän” negatiivista palautetta. Omien kuvien julkaisu aiheuttaa kuitenkin paineita – joskaan ei ulkonäköä haukkuvien kommentoijien takia.
– Olen tosi kriittinen omista kuvistani, sillä blogini perustuu kauniisiin kuviin. Kauneus on kuitenkin katsojan silmissä, eikä kukaan ole täydellinen.
Aavarinne on myös julkaissut itsestään meikittömän kuvan parisen vuotta sitten. Palaute oli kuitenkin tuolloin lähes ainoastaan positiivista. Brittiläisen kollegan heittäytymistä Aavarinne kommentoi ylistävästi:
– Mun mielestä se oli upea, jotenkin pysäyttävä tempaus. On inspiroivaa, että alan ihmiset laittavat itsensä likoon. Ehkä ihmiset ymmärtävät videon katsottuaan, millaista käytöstä netissä oikein on.
Uusimmat
-
20:28
Antti-Tuomas Heikkisen uusi sketsihahmo Latu-Raimo laittaa hiihtokansan kuriin: "Järjenkäyttö sallittu, kato etees!"
-
20:26
Maaria Nuoranteen uusi sketsihahmo Kreisi-Kati on tuttu näky Lohjan yökerhojen tanssilattioilla: "Baila baila, loca loca, tico tico!"
-
20:26
Tässä on SM-liigan kovin jätkä – hyppii lämäreiden eteen ilman alasuojia: "Ehkä se on sitten viimeinen kerta"
-
20:10
Kolmen "tasavallan presidentin" yhteinen illanvietto sai erikoisen käänteen: "Arvatkaa, mitä Jenni melkein on?"
-
20:05
Jarkko Tammisen imitaatioharjoitus koitui näyttelijöiden kohtaloksi – Pilvi Hämäläisen sutkautus sai muut hämilleen
-
19:54
Jussi Ahokas otti yllättävän viivästyksen rauhallisesti: "Joskus A-junioreissa pelattiin yhtä ottelua kolmessa hallissa"
-
19:51
Kadunvarresta löytyneet kuolleet koiranpennut herättivät huomiota Helsingissä – poliisi kävi noutamassa pois
-
19:31
Sebastien Ogier rysäytti lumipenkkaan päivän päätösetapilla – Kalle Rovanperä hurjassa sekuntitaistelussa
-
19:20
Seksiasiantuntija listasi kolme seksiasentoa, jotka tuottavat pettymyksen – kaikki eivät olleet yhtä mieltä: "Hyvin tyydyttävää hyvän kumppanin kanssa"
-
19:16
SM-liigan kriisijoukkueen ylivoima täysin jumissa: "Pääkopalle kovaa hommaa"
-
19:00
Antti Tuisku 37 vuotta! Erika Vikmanilta räväkkä kuvaonnittelu laulajalle: "Rietasta ja rakkaudentäyteistä syntymäpäivää""
-
18:52
Jokereiden pudotuspelivastustaja selvisi
-
18:48
Kirsi Piha vetäytyy Helsingin pormestaripelistä – ei edusta kokoomusta kuntavaaleissa
-
18:41
Nyt meni tilannehuoneessa senttipeliksi – Tappara menetti osuman ja tunteet kuumenivat
-
18:38
Jari Isometsä esittää huolen Iivo Niskasesta – Krista Pärmäkoskesta karu arvio: "Jotain niin dramaattista pitäisi tapahtua, etten edes tiedä mitä"
-
18:29
Norjalaiset häkeltyneitä Aleksandr Bolshunovista – Suomen päävalmentajakin hirvitteli: "Suosikki sippasi aivan totaalisesti"
-
18:26
HS: Vantaan tartunnanjäljityksessä viikon viive – tilanne "äärettömän kriittinen"
-
18:21
Suomalaishyppääjä kaatui ikävästi MM-kisoissa
-
18:14
WRC-tallipomo muistelee edesmennyttä Hannu Mikkolaa lämpimästi – "Todellinen herrasmies"
-
18:14
Yölinnun manageri järkyttyi Matti Silmun kuolemasta: "Todella raskas uutinen"
-
Lataa lisää