Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
MM-Ralli_2026_0126
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Sebastien Ogier turhautui – asiantuntija: Rallimestarin suunnitelma heti uusiksi?

3:29Sebastien Ogierilla mestaruuskrapula? Ketomaa ja Tahko eri linjoillaSebastien Ogierilla mestaruuskrapula? Asiantuntijat Ketomaa ja Tahko hieman eri linjoilla.
Julkaistu 28.01.2026 06:02
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Sebastien Ogier saattaa joutua rukkaamaan suunnitelmaansa kaudelle 2026, kun ranskalaissuuruus oli odottamattomissa ongelmissa Monte Carlon MM-rallissa, MTV Urheilun asiantuntijat analysoivat. 

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Ruotsin MM-ralli 12.–15.2.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

Ogier haki Monte Carlosta 11. voittoaan, mutta jo torstai-illan avaus-ek:t osoittivat sen erittäin haastavaksi. Ogier haukkui kovasanaisesti Hankookin nastarenkaat 2. erikoiskokeen päätteeksi, kun lopulta kisan voittoon ajanut Oliver Solberg löi hänet yli minuutilla erittäin haastavissa olosuhteissa. 

– Turhautuminen paistoi Ogierista. Sen jälkeen oli sellaista passailua kyllä. Oliko se mestaruuskrapulaa vai sitä, että nuori kuski vetää heti hirveän ajan ja itse et heti pärjää, MTV Urheilun asiantuntija Riku Tahko pyörittelee.

Lue myös: Oliver Solbergin voittohetkellä julkaistiin huima päivitys – "Maailma näki sen tällä viikolla"

Monte Carlo osoitti, että myös ennätyksellistä kymmenettä MM-titteliään tänä vuonna jahtaava Ogier on haavoittuvainen. Toisaalta torstain ja perjantain lähtöpaikka ensimmäisenä oli ainakin pieni lisärasite Ogierille.  

Toinen asiantuntija Jari Ketomaa ei usko Ogierin mestaruuskrapulaan. Hänen mielestään ranskalainen varmisti viisaasti palkintosijan (kolmas), eikä lähtenyt ottamaan hurjia riskejä haastavissa oloissa.   

– Hän on äärimmäisen kova kilpailija, mutta arvostaa myös muiden työtä, Ketomaa toteaa viitaten Ogierin Solbergille jakamiin kehuihin. 

Lue myös: Suoraa puhetta Sami Pajarista – Jari-Matti Latvalalta harvinaislaatuinen summaus

Viime kaudella Ogier piti Monte Carlon voiton jälkeen kahden kisan tauon (Ruotsi ja Kenia). Tämän jälkeen tullut menestysputki avasi mestaruusikkunan, ja Ogier ajoikin Suomen osakilpailusta lähtien koko loppukauden. Lopulta yksitoista kisaa 14:stä riitti hänelle maailmanmestaruuteen. 

Ogier himoinnee MM-titteliä myös tänä vuonna. 

– Ehkä hän on laskenut, että täydellisessä maailmassa kymmenen kisaa riittäisi mestaruuteen, Tahko kommentoi. 

Ogierilla on edelleen pelivaraa, sillä MM-sarjan kärkinimet kärsivät auraustehtävistä kauden päättävän seitsemän sorakisan putken aikana. Odotettua heikommin sujunut Monte saattaa kuitenkin pakottaa Ogierin rukkaamaan suunnitelmaansa. Tahko väläyttää, että ranskalainen saattaakin palata rattiin jo Keniassa maaliskuussa. 

– Hän joutuu ehkä vähä miettimään uudestaan (suunnitelmaansa), Tahko summaa.

Jutun yllä olevalla videolla lisää analyysiä Ogierin tilanteesta. Alla Tahko ja Ketomaa kommentoivat puolestaan Solbergiiin liittyvää mestaruusväitettä. 

2:21Oliver Solbergista kova mestaruusväite – asiantuntijoilta painavia huomiotaOliver Solbergista kova mestaruusväite – asiantuntijoilta painavia huomiota.

MM-ralliSebastien OgierToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen
MTV Uutiset

Ossi Karvonen työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Karvoseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Sähköposti: ossi.karvonen@mtv.fi.   

Lisää aiheesta:

Oliver Solbergilta hilpeä viesti ruotsalaisille: "Maksan kaikille"Jari-Matti Latvalalta ja Juha Kankkuselta hulppeaa tekstiä Oliver SolbergistaSami Pajarin kehno meno kummastuttaa asiantuntijaa – tulevaisuudesta jykevä linjaus: "Kovan paikan edessä"Mestari syrjään? Asiantuntijalta kova linjaus alkavasta MM-rallikaudestaJari-Matti Latvalalta selkeä varoitus Esapekka Lapista: "Satavarmasti"Jari-Matti Latvalalla huoli – "Se syö kuskia sisältä"

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen15:44
    Hyundai

    Painajainen kävi toteen – rallimestareilta synkkää puhetta: "Äärimmäisen huolestuttavaa"

  • Eilen06:03
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lapista hullunrohkea lausunto – "Repäisin tällaisen"

  • ma09:35
    Oliver Solberg

    Oliver Solbergin voittohetkellä julkaistiin huima päivitys – "Tällä viikolla koko maailma näki sen"

  • ma07:33
    Oliver Solberg

    Oliver Solbergilta hilpeä viesti ruotsalaisille: "Maksan kaikille"

  • ma06:02
    Kalle Rovanperä

    Rovanperän kartturi psyykkasi tallikaverin ulos kisasta – "Ethän sinä noilla pärjää"