Yhdysvalloissa Kaliforniassa poliisi kertoo ottaneensa kiinni viime aikoina kuumeisesti etsityn epäillyn sarjamurhaajan. Häntä epäillään veritekojen sarjassa, jossa ainakin kuusi ihmistä on saanut surmansa.
Osavaltion keskiosissa sijaitsevan Stocktonin kaupungin poliisipäällikkö Stanley McFadden kertoo asiasta poliisilaitoksen Facebook-sivuilla.
Päällikön mukaan 43-vuotias epäilty oli metsästämässä uutta uhria, kun hänet pidätettiin. Miehellä oli mukanaan käsiase, ja päällikkö arvioi viranomaisten estäneen uuden surmatyön.
Uutiskanava CNN:n mukaan epäillyllä kerrotaan olevan aiempaa rikostaustaa, mutta rikosrekisterin laajuudesta ei ole täyttä varmuutta.
McFaddenin mukaan mahdollisen epäillyn jäljille päästiin yleisöltä saatujen vihjeiden avulla. Poliisin ryhmä oli seurannut epäiltyä tämän ajaessa.
Epäillyn käytöksen tarkkailun myötä viranomaiset olivat päätelleet varhain lauantaina, että mies oli liikkeellä surmatehtävällä.
– Hän oli metsällä, McFadden sanoo.
Poliisi pysäytti epäillyn paikallista aikaa noin kahdelta alkuyöstä. Miehellä oli päällään tummat vaatteet ja hänen kaulansa ympärille oli sidottu maski.