Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi kysyi, kenen potilaan repusta löytyi kymmeniä ekstaasitabletteja ja erä LSD:tä – korkein hallinto-oikeus: Sairaalalla on oikeus vaieta

0:51Tulli löysi 4,5 kiloa ekstaasia ja 3500 LSD-lappua
Julkaistu 02.07.2018 06:33
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Korkein hallinto-oikeus vahvisti Hämeenlinnan hallinto-oikeuden päätöksen tapauksessa, jossa sairaala ei suostunut luovuttamaan poliisille tietoja potilaasta, jonka hallusta oli löytynyt huumausaineita.

Poliisi oli saanut vuoden 2016 helmikuussa vartioilta tiedon, että Tampereen yliopistollisen sairaalan ensiavussa Acutassa potilaan repusta oli löytynyt 78 ekstaasipilleriä ja 11 lappua LSD:tä. Vartijat luovuttivat aineet poliisille, jotka tekivät asiasta rikosilmoituksen.

Huumeiden käyttö yleistyy Suomessa. Juttu jatkuu videon jälkeen.

6:54Huumeiden käyttö yleistyy

Poliisin pyyntö evättiin

Asian tutkimiseksi Sisä-Suomen poliisilaitos pyysi sairaalta sen potilaan nimeä, jonka laukusta huumausaineet olivat löytyneet. Sairaala kieltäytyi luovuttamasta näitä tietoja. Sen mukaan tiedon antaminen asiakkaan nimestä paljastaisi tämän olleen sairaalan potilaana. Kyseessä ei ollut niin vakava rikos, että salassa pidettäviä tietoja voitaisiin poliisille luovuttaa.

Poliisi ei ollut päätökseen tyytyväinen. Sen mukaan se ei ollut kysynyt ”huumerepun” omistajan potilas- tai hoitosuhdetietoja, vaan ainoastaan tämän nimeä. Poliisin mukaan henkilön yksityisyyden suoja ei näin vaarantuisi.

– Kärjistäen voidaan jopa väittää, että mikäli kaikkien sosiaali- tai terveydenhuollon toimipaikassa oleskelevien henkilöllisyyteen liittyvä tieto olisi kattavasti ja kategorisesti salassa pidettävää, tulisi esimerkiksi sairaaloista käytännössä rikosvastuusta vapaita alueita erittäin törkeitä rikoksia lukuun ottamatta, poliisi kärjisti.

Helsingissä on ehdotettu huumeiden tunnistuspalvelun perustamista tuntemattomien aineiden aiheuttaman riskin vähentämiseksi. Juttu jatkuu videon jälkeen.

6:44Huumeiden tunnistuspalvelu kaupungin piikkiin

"Täytyy olla kysymys hyvin painavasta intressistä"

Sairaanhoitopiirin kuntayhtymän johtajaylilääkäri oli poliisin kanssa asiasta eri mieltä.

– Terveydenhuollon salassapitosäännökset eivät suojaa henkilöitä sellaisissa tilanteissa, joissa henkilö esimerkiksi piiloutuu terveydenhuollon tiloihin ilman hoidon tarvetta. Samaten esimerkiksi tilanteissa, joissa henkilö syyllistyy rikokseen sairaalaa kohtaan, voidaan epäillyn nimi luovuttaa poliisille, hän ilmoitti.

– Kaikkia mahdollisia tietojenluovutustilanteita ei ole voitu säännellä laissa, mutta niissäkin täytyy olla kysymys hyvin painavasta intressistä, jonka suojaamista varten potilastietojen salassapidon täytyy väistyä, johtajaylilääkäri tähdensi.

Korkein hallinto-oikeus oli alemman oikeusasteen tavoin tietojen salaamisen kannalla, ja hylkäsi poliisilaitoksen valituksen Pirkanmaan sairaanhoitopiirin päätöksestä. Tietoa huumerepun omistajan henkilöllisyydestä ei kerrottu poliisille.

Lisää aiheesta:

Lääkärikeskus toimi oikein kohutapauksessa TurussaKommentti: Poliisin oli aiemmin päästettävä Valkeakosken surmasta epäilty vapaaksiPassisormenjälki voisikin päätyä rikostodisteeksi, jos poliisin toiveet toteutuvat – professori: "Olisimme kaikki rikoksesta epäiltyjä""Tekee rikoksen paljastamisen äärettömän hankalaksi" – Turun kaupunki ei luovuta poliisille mahdollisten uhrien nimilistaa saattohoitotutkinnassaPoikkeuksellinen rikostutkinta saattohoitokodissa Turussa: Sairaanhoitajaa epäillään vakavista rikoksista – poliisi etsii nyt potilaiden omaisiaHovioikeus: Poliisilla oli oikeus tehdä kotietsintä Helsingin Sanomien toimittajan kotiin – takavarikot pidettiin voimassa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat