Kaupan ala lobbaa nyt kovasti sen puolesta, että jo ensi kevään eduskuntavaalien jälkeen Suomessa alettaisiin toden teolla purkaa Alkon monopolia. THL kritisoi ajatusta.
Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Kari Luodon mukaan tavoitteena on, että ensi hallituskaudella viinit olisivat myynnissä kaupassa. Noin 60 prosenttia suomalaisista kannattaa ajatusta viineistä ruokakaupassa.
– Viinit ruokakauppaan on markkinointislogan. Ei ole ihme, että ihmiset sanovat joo, se on kiva juttu, kritisoi THL:n tutkimusprofessori Pia Mäkelä.
Hänen mukaansa monella on ajatuksena, että viinejä sisältävien kauppojen läheltä löytyisi edelleen Alko. Tämä ei hänen mukaansa olisi kuitenkaan todennäköistä.
– On aivan selvää, että valtion monopoli ei voi kilpailla markkinoilla. Ei meillä nykyisen kaltaista Alkoa olisi.
Tämä tarkoittaisi siis THL:n mukaan, että myös väkevät siirtyisivät todennäköisesti viinien mukana, ennemmin tai myöhemmin, ruokakauppaan. Tutkimuksen mukaan enää 29 prosenttia kannattaisi silloin asiaa.
Luodon mukaan Alkolla olisi ”täydet toimintaedellytykset monopolissa yli 15 prosenttisilla”.
Jos vahvoja alkoholijuomia saisivat myydä myytkin kuin Alko, asia voitaisiin Luodon mukaan ratkoa lisenssijärjestelmällä. Ehtoja lisenssin saamiseksi voisi määritellä niin, että myyntipaikkoja ei olisi liikaa.

