Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pitäisikö viinit siirtää ruokakauppoihin lähitulevaisuudessa? Päivittäistavarakauppa ja THL eri linjoilla

2:08Menivätkö THL:n ennustukset pieleen edellisten alkoholilain muutosten kohdalla?Menivätkö THL:n ennusteet pieleen edellisten alkoholilain muutosten kohdalla?
Julkaistu 03.11.2022 06:00
Toimittajan kuva

Jaakko Loikkanen

jaakko.loikkanen@mtv.fi

jaakkoloikkanen
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Kaupan ala lobbaa nyt kovasti sen puolesta, että jo ensi kevään eduskuntavaalien jälkeen Suomessa alettaisiin toden teolla purkaa Alkon monopolia. THL kritisoi ajatusta. 

Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Kari Luodon mukaan tavoitteena on, että ensi hallituskaudella viinit olisivat myynnissä kaupassa. Noin 60 prosenttia suomalaisista kannattaa ajatusta viineistä ruokakaupassa.

– Viinit ruokakauppaan on markkinointislogan. Ei ole ihme, että ihmiset sanovat joo, se on kiva juttu, kritisoi THL:n tutkimusprofessori Pia Mäkelä.

Hänen mukaansa monella on ajatuksena, että viinejä sisältävien kauppojen läheltä löytyisi edelleen Alko. Tämä ei hänen mukaansa olisi kuitenkaan todennäköistä.

– On aivan selvää, että valtion monopoli ei voi kilpailla markkinoilla. Ei meillä nykyisen kaltaista Alkoa olisi.

Tämä tarkoittaisi siis THL:n mukaan, että myös väkevät siirtyisivät todennäköisesti viinien mukana, ennemmin tai myöhemmin, ruokakauppaan. Tutkimuksen mukaan enää 29 prosenttia kannattaisi silloin asiaa.

Luodon mukaan Alkolla olisi ”täydet toimintaedellytykset monopolissa yli 15 prosenttisilla”.

Jos vahvoja alkoholijuomia saisivat myydä myytkin kuin Alko, asia voitaisiin Luodon mukaan ratkoa lisenssijärjestelmällä. Ehtoja lisenssin saamiseksi voisi määritellä niin, että myyntipaikkoja ei olisi liikaa.

– Valtaosassa Euroopan maista viinit ovat ruokakaupoissa ja samoissa kauppakeskuksissa on vielä erillinen alkoholimyymälä, jossa myydään väkeviä, hän muistuttaa.

Lue myös: Alkoholin etämyynti nyt Tullin tehotarkkailussa – asiantuntija perää selkeämpää lakia: ”Ei nyt puhuta mistään rakettitieteestä”

Entä ne terveyshaitat?

THL:n mukaan alkoholihaitat lisääntyisivät, jos Alkon monopoli murtuisi ja viinit sekä sitä myötä myös aikanaan viinat tulisivat ruokakauppoihin.

Mäkelän mukaan THL ei ole tehnyt asiassa omaa arviota, vaan käytössä on kansainvälisen tutkijaryhmän arvio. Tämän arvion mukaan monopolista luopuminen johtaisi kulutuksen lisääntymiseen yhdeksällä prosentilla ja haittojen lisääntymiseen vielä enemmän.

THL katsoo nykyisen alkoholimallin Suomessa olevan hyvä kansanterveyden ja monen kuluttajan kannalta hyvä. 

Luoto kritisoi THL:n antamia arvioita edellisen alkoholilain uudistuksen kohdalla.  

5,5-prosenttiset juomat tulivat ruokakauppoihin 2018. Tuollon THL uumoili kokonaiskulutuksen kasvavan neljä prosenttia. Lopputuloksena alkoholin kokonaiskulutus ei juuri lisääntynyt ja nykyään suomalaisten alkoholin kokonaiskulutus on jatkanut laskuaan.

– Ei ne nyt menneet niin paljon pieleen, kun mitä tässä annetaan ymmärtää, Penttilä vastaa kritiikkiin.

Katso koko keskustelu alta:

11:10Pitäisikö viinit siirtää kauppoihin, mitä siitä seuraisi?

Koko Asian ytimessä -ohjelman jakso on katsottavissa tästä. 

Lisää aiheesta:

Asiantuntijat tyrmäävät alkoholilakiesityksen – viinalähetti voisi kohdata väkivaltaaAlkoholin ostaminen helpottui – näin kävi kulutukselleMitä tapahtuu, jos kaupan vieressä on Alko? Asiantuntija: "Meillä on ongelma"Viinit maitokauppaan? Alkoholikeskustelu käy kuumana: "Olisi se erikoista, jos Alko ei pärjäisi"Kysely: Enemmistö suomalaisista haluaa miedot viinit ruokakauppojen hyllyille – "Tätä keskustelua on käyty jo vuodesta 1995""Tässä maassa on perusoikeus juoda itsensä hengiltä" – tämän takia viinit ruokakauppaan -kyselylle tuli täystyrmäys
AlkoholiPäivittäistavarakauppaTHLAsian ytimessä.docKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi
  • 15.10.05:00
    Terveys ja hyvinvointi

    USU: Alkoholikuolemien määrä kääntynyt nousuun – syy mysteeri

  • 8.10.17:44
    Politiikka

    "Haitat Suomeen, voitot ulkomaille" – näin eduskunta kuohui alkoholin kotikuljetuksesta

  • 8.10.14:01
    Orpon hallitus

    Alkoholin kotiinkuljetuksen salliminen eduskunnassa, KD muuta hallitusta vastaan

  • 8.10.13:19
    Yhteiskunta

    Ikäraja, päihtyneet, vaaratilanteet: Näin yritykset vastaavat alkoholin kotiinkuljetuksen haasteisiin

  • 4.10.09:43
    Juomat

    Alkon hinnasto paljastaa, mitä Jallu, Koskenkorva ja muut juomat maksoivat vuonna 1993