Helsingin hovioikeuden ja Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuden välillä pallotellaan parkkivalvontamaksuihin kytkeytyvää riita-asiaa. Parkkifirma oli tehnyt taustatutkimuksia ja päätteli, että mies oli parkitellut Helsingin Myllypurossa urheiluharrastuksensa vuoksi.
Oikeussaaga alkoi huhtikuussa riita-asiana Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa. Yksityinen parkkivalvontafirma Parkkipate Oy vaati autonomistajamieheltä parkkivalvontamaksuja, jotka olivat kertyneet firman hallinnoimalta alueelta Myllypurosta. Virheelliseen pysäköintiin liittyviä parkkivalvontamaksuja oli Parkkipaten mukaan kertynyt seitsemältä eri päivältä, jotka ajoittuvat vuoteen 2019.
Mies kiisti kaiken.
Hän oli vastauksensa mukaan auton toinen haltija, mutta ei ollut koskaan saanut pysäköintivalvontamaksuja kyseistä autoa käyttäessään. Sanojensa mukaan hän oli kuitenkin monesti lainannut autoa kavereilleen. Mies ei kuitenkaan osannut sanoa, kenelle hän oli lainannut autoa niinä seitsemänä päivänä, kun pysäköintivalvontamaksut oli annettu.
Lue myös: ParkkiPatelta vedettiin matto alta oikeudessa: Autovuokraamon ei tarvitse käräyttää väärin pysäköineitä asiakkaitaan
Vetosi painiharrastukseen
Parkkifirma vetosi siihen, että vakiintuneen oikeuskäytännön mukaan auton haltija on vastuussa parkkivalvontamaksun maksamisesta, ellei hän uskottavasti voi osoittaa jonkun muun käyttäneen ja pysäköineen menopeliään.

