Helsingin Seniorisäätiön pyörittämässä Mariankodissa todettiin koronavirustartuntoja viime viikonloppuna. Yksi karanteeniin asetetun osaston asukkaista on Panu Hälvän äiti, jolla myös on nyt ilmennyt covid-19-taudin oireita. Poika ihmettelee, miksei henkilökuntaa tai asukkaita suostuttu testaamaan aiemmin.
Ainakin kahden Mariankodin asukkaan ja neljän henkilökunnan jäsenen on kerrottu sairastuneen ja koko kyseinen osasto joutui karanteeniin viime viikon lopulla.
Panu Hälvän hyvin iäkäs äiti on yksi näistä asukkaista, joka on eristettynä osastolle. Hänelle soitettiin osaston koronavirustartunnoista ensimmäisen kerran tämän viikon maanantaina. Ensimmäinen tunne oli epäusko.
– Sitä osasi odottaa, mutta ei oman äidin kohdalla, Hälvä sanoo.
Osastolla on 25 asukasta, ja sen lisäksi 18 henkilökunnan jäsentä on kotikaranteenissa. Nyt muutamaa päivää myöhemmin tilanne ei omaisen silmin näytä kovin paljoa valoisammalta.
– Tänään sain surullisen tiedon, että kaikkien osaston asukkaiden oletetaan sairastuneen. Äidillänikin on oireita.

