Onko terveelliseen elämään liittyvä ajatusmaailma nykyisin jo liiankin ehdoton? Terveyskirjan toimittanut Sanna: "Tällaista ei tarvitse tavoitella"

Lapsuuden perheessä terveellinen ruoka voi olla tylsää arkea, herkku taas himoittu palkinto. Lapsuuden oppeja ei kuitenkaan tarvitse kantaa ikuisesti mukanaan, muistuttaa Terveyden psykologia -teoksen toimittanut Sanna Sinikallio.
Moni imee syömisen ja liikkumisen tavat itseensä jo lapsena. Kasvuympäristön valinnat voivat kulkea mukana koko aikuisuuden, jos niihin ei aktiivisesti kiinnitä huomiota.
– Voihan tapoja toki aikuisena muuttaa. Emme ole ikään kuin "lapsuutemme uhreja". Mutta lapsuudessa kyllä on hyvin hienoviritteisiäkin asioita, jotka vaikuttavat valintoihin: siihen, miten liikumme, syömme ja hoidamme itseämme, Sanna Sinikallio sanoo.
Dosentti ja terveyspsykologian erikoispsykologi Sinikallio on toimittanut Terveyden psykologia -teoksen, jonka kirjoittajat haluavat tarjota lukijalle tiedeperustaisia, teoreettisia ja käytännöllisiä työkaluja terveyden edistämiseen.
Hyvään, tasapainoiseen ruokavalioon sopivat herkutkin
Lapsuuden perheessä terveellinen ruoka voi olla tylsää arkea, herkku taas himoittu palkinto, jonka lapsi ansaitsee itselleen tekemällä asiat A ja B.
Sinikallio kuitenkin kyseenalaistaisi herkkujen aseman "kiellettyinä ja erityisinä".
– Minkä takia terveellinen syöminen olisi kieltojen kautta etenevää? Hyvään, tasapainoiseen ruokavalioon sopivat herkutkin oikein hyvin. Ei hyvä syöminen ole mitään kauhean kummallista.
Terveelliseen elämään liittyvä ajatusmaailma on liian ehdoton
Sinikalliosta tuntuu, että terveelliseen elämään liittyvä ajatusmaailma on nykyään kovin ehdoton esimerkiksi herkkujen suhteen. Salillakin pitää käydä viisi kertaa viikossa, koska vähempi ei ole "mitään".
– Ajattelen, että tällaista ei tarvitse tavoitella, vaan sellaista hyvää, liikkuva elämää, jossa nukutaan hyvin ja syödään suhteellisen säännöllisesti ja järkevästi. Ei tämä ole kieltäymyksen tiedettä, Sinikallio sanoo.
– Enemmän ajattelisin arjen tasapainossa liikkumisen ja pystyasennon merkitystä: ihminen, homo sapiens, on rakenteeltaan tehty pystyasentoon ja vaeltelemaan, mutta me istumme suurimman osan päivästä. Jos arkeen saisi jalkeilla- ja liikkeelläoloa pystyasennossa, se olisi hyvä asia. Ajattelen, että nämä ovat pieniä arjen säätämisiä, joiden kautta hyvää vointia edistävää elämäntapaa voi viedä eteenpäin.
Uusimmat
-
06:17
CNN: Osa Venäjän seulontaleireille joutuneista katoaa – leireille vietyjen läheiset kertovat karuista oloista
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat tiistaina 24.5.: Leijonilla tärkeä ilta – lohkovaiheen päätöskierroksella hurjia panoksia
-
05:58
Tänään on tärkeä päivä yli 1,6 miljoonalle suomalaiselle palkansaajalle ja eläkeläiselle – ota nämä seikat huomioon
-
05:58
Sihvonen: Toinen Jalosista isolta takamatkalta Leijonien Tshekki-trilleriin – "Häntä sapetti suhteellisen voimakkaasti"
-
05:53
Kommentti: Venäjän kolme kuukautta sitten alkanut hyökkäyssota järkytti, mullisti ja yhdisti Euroopan – ja se vie ruoan miljoonilta ihmisiltä
-
05:38
Mökiltään kävelylle lähtenyt mies katosi Ylöjärvellä
-
05:32
Jytiseekö lähialueellasi? Näin aktiivisesti puolustusvoimat harjoittelee nyt ympäri Suomea
-
05:31
Uutistoimistot: Turkin Erdogan uhkaa aloittavansa uuden sotilasoperaation Syyriassa
-
05:25
Varastettua ukrainalaisviljaa lastataan venäläisaluksiin tuoreissa satelliittikuvissa – MTV seuraa sotaa
-
01:00
Kehittyvien maiden lapset maksavat hinnan suomalaisten ylikulutuksesta
-
00:04
Jääkiekon MM-kisat tulossa taas Suomeen! Lähde: toinen vaihtoehto jättäytyi pois kisasta
-
23:57
Kuukausia pommisuojana toiminut Harkovan metroasema aloittaa liikennöinnin jälleen tiistaina – MTV seurasi sotaa
-
23:42
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:37
Lohkovoittokin voi tuoda Leijonille pelätyn vastustajan – tässä MM-fanin ohjenuora tiistain ratkaisuotteluihin
-
22:51
Puolustusvoimien tiedustelujohtaja arvioi Suomen elävän nyt vaaran vuosia – "Venäjän tilanne ei kovin valoisalta näytä"
-
22:50
Palohälytys keskeytti Ylen A-studio-ohjelman suoran lähetyksen – syynä kaukolämpöputkesta vuotanut höyry
-
22:44
Kanada nurin! Sikamainen taklaus ja NHL-tähden munaus värittivät Tanskan yllätysvoittoa
-
22:43
Johto suli katkeralla tavalla – Iso-Britannia B-sarjaan jännittävän trillerin päätteeksi
-
22:18
Petteri Orpo keskusteli vielä hiljattain Ilkka Suomisen kanssa: "Todella tärkeä ihminen"
-
21:50
Katso! Kanadan tähti jysäytti törkyniitin ja latasi painokelvotonta tekstiä ulosajosta – tanskalaisfanilta jäätävä reaktio
-
Lataa lisää