Pekingin olympialaisten maastohiihdon kuninkuusmatkaa lyhennettiin lauantaina rajujen sääolojen takia, mutta suomalaiskommenttien perusteella olosuhteet eivät olleet lopulta aivan pelätyllä tasolla. Suomen olympiajoukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen piti päätöstä turvallisena.
Tuomaristo päätti hyvin lähellä kisan alkuperäistä starttiaikaa, että kilpailun alkua lykätään tunnilla ja sen mittaa leikataan 50 kilometristä 30 kilometriin. Pakkasen ja kovan tuulen yhteisvaikutuksen pelättiin aiheuttavan terveysongelmia.
LUE MYÖS: Suomalaishiihtäjä koki sietämätöntä kipua, kun sukuelin jäätyi – saksalainen tuli hätiin: "Laitoin sen muniin"
Suomalaishiihtäjä Remi Lindholm (28:s) palellutti sukukalleuksiaan, mutta olisi kuitenkin toivonut kokonaista kuninkuusmatkaa. Perttu Hyvärinen (19:s) oli samoilla linjoilla.
– Ei se niin paha keli ollut kuitenkaan. Ihan ok keli hiihtää, Hyvärinen totesi, mutta tunnusti, että kisan lyhentäminen sopi hänelle "äärimmäisen hyvin".
– Olisi tuossa pystynyt 50 kilometriäkin hiihtämään.



