Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nokia 7.1 julki täydentämään Nokia-älypuhelinten valikoimaa keskihintaluokassa – myyntiin Suomessa 5. marraskuuta

Julkaistu 04.10.2018 20:12
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Nokia-puhelimia kehittävä ja myyvä HMD Global on julkistanut Lontoossa järjestetyssä tilaisuudessa uuden Nokia 7.1 -älypuhelinmallin.

Nokia 7.1 täydentää Nokia-älypuhelinten valikoimaa keskihintaluokassa. Ensimmäisillä markkinoilla Nokia 7.1 on tulossa saataville jo lokakuun aikana.

Nokia 7.1:n hinnat Euroopassa alkavat 299-349 eurosta maasta riippuen. Ennakkotilaajat voivat saada kaupan päälle uudet täyslangattomat Nokia-nappikuulokkeet.

Suomessa Nokia 7.1 -puhelimen myynti alkaa 5. marraskuuta 2018 ja se tulee saataville 4 + 64 Gt -muistiversiona. HMD Globalin mukaan puhelimen tarkempi suositeltu vähittäismyyntihinta Suomessa kerrotaan lähempänä myynnin aloitusta.

Nokia 7.1:ssä on 5,8 tuuman lovinäyttö.

Rakenteeltaan takaa lasipintaisessa ja kyljiltään 6000-sarjan alumiinisessa Nokia 7.1:ssä on 5,84 tuuman kokoinen lovinäyttö 18,7:9-kuvasuhteella ja 2244×1080 pikselin tarkkuudella. Näyttö tukee korkean dynaamisen alueen HDR-sisällön toistoa sekä tavallisen sisällön muuntamista HDR-sisällöksi 16-bittisellä erikoisprosessorilla. Näyttö onkin tämän takia nimetty uudella PureDisplay-brändillä. HMD Global on tehnyt yhteistyötä näytön kehittämisessä Pixelworksin kanssa.

“Maailman kaikista videoista lähes kaksi kolmasosaa katsotaan puhelimesta. Esittelemme PureDisplay-näyttöteknologian tarjotaksemme kaikille ensiluokkaisen katselukokemuksen älypuhelimessa. Nokia 7.1 tarjoaa myös reaaliaikaisen SDR-HDR -konversion, joka mahdollistaa HDR-laatuisen viihteen katsomisen, vaikka tuotettu sisältö ei olisi kuvattu HDR:nä” sanoo HMD Globalin tuotejohtaja Juho Sarvikas.

Nokia 7.1 on varustettu 12 ja 5 megapikselin takakameroilla, joissa on käytössä ZEISS-linssit. Etukameran tarkkuus on 8 megapikseliä. Pääkameran pikselikoko on melko kookas 1,28 mikronia ja aukon koko f/1,8. Toinen kamera on monokromikamera. Nokia 7.1 tukee kuvaamista yhtäaikaisesti taka- ja etukameralla eli aiemmistakin Nokioista tuttua bothie-kuvaamista, jonka saa nyt käynnistettyä myös Google Assistantin kautta ja jossa taka- ja etukameran suhdetta voi nyt säätää. Lisäksi Nokia 7.1:n kamerasovelluksessa on myös Ammattilainen-manuaalitila.

Järjestelmäpiirinä Nokia 7.1:ssä on Qualcommin keskiluokkainen Snapdragon 636, joka on jopa 40 prosenttia esimerkiksi Nokia 6.1:stä löytyvää Snapdragon 630:tä tehokkaampi. Nokia 7.1 on tulossa kahtena versiona, joista edullisemmassa RAM-käyttömuistia on 3 gigatavua ja tallennusmuistia 32 gigatavua ja paremmassa vastaavasti 4 gigatavua ja 64 gigatavua.

Värivaihtoehtoja Nokia 7.1:stä on kaksi, sininen Gloss Midnight Blue ja harmaa Gloss Steel.

Nokia 7.1 muistuttaa teknisesti paljon aiemmin esiteltyä Nokia 6.1 Plussaa, jota ei kuitenkaan ole tuotu Suomen markkinoille. Esimerkiksi näyttö on samankokoinen, järjestelmäpiiri täysin sama ja ulkonäkö vastaava. Päätakakamerassa ja etukamerassa on kuitenkin Nokia 6.1 Plussassa enemmän tarkkuutta, muttei ZEISS-linssejä. Lisäksi puolestaan esimerkiksi 4G LTE -mobiiliverkkotuessa uusi Nokia 7.1 on 6.1 Plussaa parempi (teoriassa maks. 300 vs. 150 Mbit/s).

Käyttöjärjestelmänversiona Nokia 7.1:ssä on aluksi Android 8.1 Oreo, mutta luonnollisesti päivitys Android 9 Pie -versioon on tulossa. Nokia 7.1 lukeutuu myös puhtaan Android-käyttökokemuksen Android One -ohjelmaan, joka takaa puhelimelle myös kolme vuotta tietoturvapäivityksiä.

Nokia 7.1:n tekniset tiedot

  • Lasi-alumiinirakenne
  • 5,84 tuuman PureDisplay IPS LCD HDR -näyttö lovella yläreunassa 19:9-kuvasuhteella ja Full HD+ -tarkkuudella, Gorilla Glass 3 -lasi
  • Sormenjälkilukija takana
  • Kaksoiskamera takana ZEISS-linsseillä ja kaksisävyisellä LED-kuvausvalolla
    • Pääkamera 12 megapikseliä dual pixel PDAF -automaattitarkennuksella, 1,28 mikronin pikselikoolla ja f/1,8-aukolla
    • Toinen kamera 5 megapikselin kiinteätarkenteinen monokromikamera 1,12 mikronin pikselikoolla ja f/2,4-aukolla
  • 8 megapikselin kiinteätarkenteinen etukamera f/2,0-aukolla
  • 4K-videokuvaus, HDR-videokuvaus
  • Kahdeksanytiminen Qualcomm Snapdragon 636 -järjestelmäpiiri (8x 1,8 GHz Kryo 260, Adreno 509 -grafiikkasuoritin)
  • 3 tai 4 gigatavua RAM-käyttömuistia (LPDDR4X)
  • 32 tai 64 gigatavua sisäistä tallennusmuistia (eMMC 5.1) ja microSD-muistikorttipaikka (tuki 400 gigatavuun asti)
  • 4G LTE -mobiiliverkkoyhteys (maks. 300/50 Mbit/s, kategoria 6)
  • Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac / Bluetooth 5.0 / NFC -yhteydet
  • GPS / GLONASS -paikannus
  • USB-C- ja 3,5 mm -liitännät
  • Kiihtyvyysanturi / gyroskooppi / kompassi / etäisyyden tunnistin / valoisuuden tunnistin
  • 3 060 milliampeeritunnin akku pikalatauksella (tyhjästä 50 prosenttiin 30 minuutissa)
  • Mitat 149,7 x 71,18 x 7,99 millimetriä (paksuus 9,14 mm kameran kohdalta)
  • Paino 160 grammaa
  • Android 8.1 Oreo -käyttöjärjestelmäversio (Android One)

Lisää aiheesta:

199 euron Nokia 4.2 -älypuhelin tuli myyntiin SuomessaNokia 8.1 -älypuhelin julki – 6,18 tuuman näyttö ja ZEISS-kaksoiskamera ominaisuuksien kohokohtiaNokia 7.1:n myynti alkaa maanantaina Suomessa 379 euron hintaanNokia X5 julki Kiinassa – uusi edullisempi Nokia-älypuhelin lovinäytölläOnko tässä seuraava suosikkipuhelin? Honor 10 julki Kiinassa – Euroopan lanseeraus ensi kuussaTäysin uusi Nokia-älypuhelin julkistettiin Kiinassa - tällainen on Nokia 7
DigiLifestyle
Nokia 7.1:ssä on ZEISS-linssein varustetut kaksi takakameraa.

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen22:30
    Maanpuolustus

    Pitääkö suomalaisten pelätä venäläisdrooneja? Näin arvioi presidentti Stubb

  • Eilen21:14
    Ukrainan sota

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä

  • Eilen09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen

  • Eilen08:43
    Televisiot

    TV- ja radiolähetyksissä tänään katkoksia