Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Näin Suomi on selviytynyt Venäjän juonista: "Käyttää kaikin keinoin hyväkseen"

1:34Upin Lassilan mukaan Suomen venäjänkieliset ovat suurin haavoittuvuus, johon ei ole kiinnitetty riittävästi huomiotaSuomen venäjänkieliset ovat suurin haavoittuvuus, johon ei ole kiinnitetty riittävästi huomiota, sanoo tutkija.
Julkaistu 29.01.2026 21:03
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Miten Suomi on selviytynyt Venäjän vaikuttamisesta? Tähän kysymykseen etsittiin vastausta MTV Katsomon Asian ytimessä -ohjelmassa torstaina.

Suomen ja koko Euroopan pitäisi toimia aiempaa aktiivisemmin Venäjän vaikuttamista vastaan, todetaan juuri julkaistussa Venäjän laaja-alainen vaikuttaminen Suomeen 2000‑luvulla -raportissa.

Ulkopoliittisen instituutin (Upi) johtavan tutkijan Sinikukka Saaren mukaan muutos parempaan suuntaan on jo hiljalleen käynnissä.

Esimerkkinä Saari mainitsee Venäjän varjolaivaston Itämerellä aiheuttamat kaapelirikot.

Lue myös: Suomi ja 13 muuta maata varoittavat: Merenkulun häirintä vaarantaa kaikki alukset

Alkuvaiheessa ei Saaren mukaan kyetty tekemään mitään, mutta nyt varjolaivaston toimijoita on alettu proaktiivisesti lähestyä jo ennen kuin mitään on tapahtunut. 

Kehittämisen varaa kuitenkin edelleen on.

– Olemme tehneet tarkastuksia ja huolehtineet siitä, että kaikki on kunnossa eikä ylimääräisiä riskejä ole. 

– Mutta vieläkään emme ole sillä tasolla, että toiminta olisi loppunut tai että olisimme löytäneet pysyvän ratkaisun tähän ongelmaan, Saari sanoo.

Suurin haavoittuvuus on Suomessa asuvat venäläiset

Suomen olisi raportin mukaan myös syytä kiinnittää erityistä huomiota Suomessa asuvien venäjänkielisten integroitumiseen.

Upin vanhemman tutkijan Jussi Lassilan mukaan Suomen venäjänkieliset ovat suurin haavoittuvuus, johon ei ole kiinnitetty riittävästi huomiota.

– Esimerkiksi luottamus suomenkieliseen mediaan on selkeästi heikompi, ja ymmärrys Kremlin narratiiveista on paljon suurempi. Kuva on siis hajanaisempi, ja silloin kun tällaista ilmenee, Venäjä käyttää sitä kaikin keinoin hyväkseen, Lassila sanoo.

Lassilan mukaan Suomessa tuotettuun venäjänkieliseen mediaan pitäisi tehdä huomattavasti suurempia satsauksia ja pyrkiä harjoittamaan integroitumista edistävää politiikkaa, jotta Venäjä‑myönteisyys ei lisääntyisi Suomen venäjänkielisten keskuudessa.

Lue myös: Mies vei Suomesta Venäjälle sotilaskäyttöön soveltuvaa tekniikkaa

Suomen tilanne on Lassilan mukaan kuitenkin hyvä verrattuna muuhun Eurooppaan.

– On havaittavissa, että siellä on jakolinjoja ja ristivetoa. Jos Venäjä kykenee tällä tavalla luomaan jännitteitä Suomen yhteiskunnan sisälle, se pyrkii hyödyntämään niitä.

Suomessa uskottiin pitkään, että kauppa ja keskinäisriippuvuuden lisääntyminen johtaisivat myönteiseen kehitykseen Venäjällä, mikä näkyi erityisesti energiapolitiikassa.

Raportin tärkeimpiä anteja onkin riippuvuussuhteisiin liittyvien riskien ymmärtäminen, miten Venäjä on painostanut Suomea energiapolitiikan sektorilla. Katso koko Asian ytimessä -jakso MTV Katsomossa.

Asian ytimessä promo

Asian ytimessä hakee vastauksia uutismaailman kysymyksiin maanantaista torstaihin kello 19.30 suorana MTV Katsomossa. 

Päivän polttaviin puheenaiheisiin vastauksia ovat hakemassa MTV Uutisten uutisankkurit Maija Lehmusvirta, Kirsi Alm-Siira ja Jan Andersson.

Asian ytimessäVenäjäKotimaa
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa
MTV Uutiset

Petri Tyynmaa työskentelee MTV Uutisissa uutis- ja videotoimittajana. Hän seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä sekä kotimaasta että ulkomailta. Petriin voit olla yhteydessä esimerkiksi, jos sinulla on tarjota MTV Uutisille juttuvinkki tai video.

Lisää aiheesta:

Ulkoministeri Valtosen suorat sanat Trumpille: "Viiva, jota ei voi ylittää"Vihreistä purkaus: "Haluan sanoa muutaman asian aika suoraan"Trump uhoaa – Pekka Haavistolta tärkeä muistutus: "En usko, että Yhdysvallat selviää yksin"Sauli Niinistö: Esimerkki neljän vuoden takaa kertoo, miksi Kremlin kanssa on puhuttava suoraanMTV:llä nostettiin esiin historiallinen sopimus: Miksi tämä ei riitä Trumpille?Suomenlahden kaapelirikko oli varoitus, sanoo suomalaisasiantuntija

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä
  • 19:06
    Venäjä

    Asian ytimessä kello 19.30: Miten Suomi on selviytynyt Venäjän vaikuttamisesta?

  • Eilen21:34
    Tytti Tuppurainen

    Tytti Tuppurainen kommentoi rajuja syytöksiä MTV:lle: "Aina ei voi kääntää vain toista poskea"

  • Eilen17:57
    SDP

    SDP:n häirintäkriisi syvenee: Tytti Tuppurainen vastaa syytöksiin – suora lähetys kello 19.30

  • ti21:48
    Lapset

    Paljonko on liikaa? Ruutuajan rajoittaminen voi pahimmillaan lisätä lapsen ahdistusta: "Ainoat ystävät verkossa"

  • ti17:27
    Lapset

    Asian ytimessä kello 19.30: Mikä on sopiva määrä ruutuaikaa – hoitavatko älylaitteet lapsemme jo päiväkodissakin?