Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Milanon olympia-areenasta karu tieto – NHL:ltä jyrkkä ukaasi: "Mahdoton korjata"

3:29Milanon jättiareena pahasti keskeneräinen – olympianäyttämön hintakin nousee: "Tulee kiire"Tulosruutu vieraili Milanossa elokuun lopulla ja tuolloin rakennustyöt olivat vielä pahasti kesken.
Julkaistu 09.12.2025 11:20
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Milanon rakenteilla olevasta olympia-areenasta on paljastanut karuja uusia tietoja.

Milano-Cortignan talviolympialaiset lähestyvät kovaa vauhtia, mutta jääkiekon osalta turnauksen yllä leijuu vielä kysymysmerkkejä. Turnausta varten Milanoon rakennettavan areenan rakennustyöt ovat nimittäin vielä kesken.

Viimeisimmät tiedot Milanosta ovat kuitenkin NHL:n varakomissaari Bill Dalyn mukaan olleet optimistisia.

Rakennusaikataulu ei kuitenkaan ole enää tällä hetkellä liigan suurimpana huolenaiheena. Daly kertoi The Athleticille, että upouuden areenan kaukalo on sovittua pienempi.

IIHF ja NHL sopivat yhdessä, että olympiaturnaus tullaan pelaamaan NHL:n kaukalomitoilla (61 metriä pitkä, 26 metriä leveä). Milanoon rakentuva kaukalo on kuitenkin vain 60 metriä pitkä ja 26 metriä leveä – eli metrin NHL-kaukaloakin lyhyempi.

– Luulen, että IIHF:llä oli erilainen käsitys NHL-jäästä kuin meillä. Käydessämme paikan päällä, en ole varma, olisiko asia edes ollut kenenkään havaittavissa. Ei kukaan tuonut mittanauhoja mukanaan, Daly kertoo The Athleticille.

– Se on rakenteellinen ongelma. Sitä on mahdotonta korjata.

Pelaajayhdistys NHLPA:n mukaan lyhyempi kaukalo ei aiheuta pelaajien mukaan turvallisuus- tai kilpailullisuushaasteita. 

NHL:llä on kaukalon koon lisäksi myös toinen huolenaihe. Jää.

– Yksi asia, joka erottaa tällaisen turnauksen tavallisesta pelistä, on se, että samalla jäällä pelataan pitkään kolme peliä päivässä. Se on jäälle kuluttavaa. Jään on oltava kestävämpää kuin tavallisesti, Daly painottaa.

– Meidän on oltava varmoja, että jää on riittävän laadukasta, jotta pelaajat voivat pelata turvallisesti. Meidän on seurattava sitä. Olemme tarjonneet heille jääasiantuntijoitamme ja -teknikoita. Siirrämme kaikki osaavat henkilöt sinne auttamaan tämän asian kanssa. Olen varovaisen optimistinen.

Jos olympia-areenan olosuhteet eivät täytä NHL:n standardeja, on liiga valmis tekemään rajunkin päätöksen.

– Tietystikin, jos pelaajien mielestä jää ei ole turvallinen, emme aio pelata. Se on niin yksinkertaista, Daly täräyttää.

Lisää aiheesta:

Poikkeuksellinen uhkakuva olympialaisten yllä – "Olemme huolissamme"Leijonien NHL-tähdet pääsevät pelaamaan olympiakisoissa "kotikaukalossa" – Jukka Jalonen latasi mielipiteensä koostaNHL-kauden jatkumiselle tarkat ehdot: "Sellaiseen me emme voi ryhtyä"NHL pohtii kuumeisesti eri mahdollisuuksia kauden jatkamiseksi, vaihtoehdoilla tarkat reunaehdot – "Tämä ei ole kilpailu"NHL:llä suunnitelma kauden jatkamisesta – vihreään valoon reagointi onnistuu nopealla aikataulullaMitä tapahtuu koronaviruksen pysäyttämälle NHL-kaudelle? Asiantuntijalta varoittavaa tekstiä: ”Huono juttu sarjalle”
Milano-Cortina 2026NHLJääkiekkoOlympialaisetUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Milano-Cortina 2026
  • 4.12.19:33
    Maastohiihto

    Rukalla kisannut ukrainalainen raivoaa Venäjä-päätöksestä: "Tavallisia ihmisiä kuolee"

  • 3.12.11:24
    Olympialaiset

    Zlatan Ibrahimovic osallistuu olympialaisiin

  • 2.12.13:37
    Olympialaiset

    Täyskäännös! Venäläiset mukaan talviolympialaisiin, linjaa CAS

  • 27.11.22:33
    Olympialaiset

    Venäjä sai ensimmäiset paikat talven olympialaisiin

  • 13.11.11:29
    Olympialaiset

    NHL reagoi muhivaan olympiafarssiin