Uuden tutkimuksen mukaan petetyksi tuleminen voi kääntyä voitoksi pitkällä aikavälillä.
Petetyksi tuleminen on asia, joka kääntää maailman hetkessä ylösalaisin. Vaikka tapahtuman jälkeen voi tuntuakin siltä, että maailma romahtaa, asialla on myös valoisampi puoli. Tutkijat ovat nimittäin todenneet, että petetyksi tulleet naiset menestyvät pitkällä aikavälillä niin kutsuttuja "toisia naisia" paremmin.
Petetyt naiset ovat varautuneet paremmin tulevaan
Petetyksi tullut nainen kokee monia tunteita, kuten pettymystä ja surua. Näiden tunteiden kokeminen ei ole kuitenkaan ainoastaan haitaksi, sillä ne tekevät naisesta vahvemman ja opettavat paljon tulevaisuuden varalle. Binghamtonin yliopiston johtavan tutkijan Craig Morrisin mukaan petetyksi tulleet naiset osaavat muun muassa valita tulevaisuudessa luotettavamman kumppanin.
Verkkotutkimukseen osallistui yli 5000 henkilöä 96 eri maasta. Tutkimuksessa keskityttiin tutkimaan pettämisen vaikutuksia pitkällä aikavälillä.


