Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mersu-pomolta painava viesti Bottakselle: Valtterin sopeutettava tyyliään tullakseen loistavaksi

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 01.10.2017 21:13
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Mercedeksen moottoriurheilujohtaja Toto Wolff avasi Valtteri Bottaksen viime aikojen ongelmia C Morelle juuri ennen Malesian sunnuntaista osakilpailua.

Huikean alkukauden ajaneen Bottaksen suorituskäyrä on osoittanut kesätauon jälkeen alaviistoon. Malesian viikonloppu oli Bottakselle tähän mennessä kauden vaikein, sillä hän oli aika-ajoissa viides ja pysyi samalla sijalla kisassa. Ero tallitoveri Lewis Hamiltoniin oli peräti 40 sekuntia. 

– Tämä on ollut urani vaikeinta aikaa. Haluan vain suoriutua hyvin, mutta en ole onnistunut siinä vähään aikaan erinäisistä syistä. Päälläni on monta kysymysmerkkiä, sillä Lewis on esiintynyt viime kisoissa vahvasti ja ero välillämme on kasvanut, Bottas kommentoi ESPN:n mukaan Malesian kisan jälkeen.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Bottas vihjaili aika-ajojen jälkeen, että heikko vauhti johtui ehkä uudesta aerodynamiikkapaketista, mutta tiimipomo Wolff tyrmäsi nämä epäilyt. Hän perusteli näkemystään C Morelle sunnuntaina (pääkuvan video).

– Renkaita on erittäin vaikea saada oikeaan toimintaikkunaan, ja kyse on pienistä marginaaleista ja ajotyylistä. Valtteri on erittäin nopea, ja hänellä on ollut hienoja kisoja, mutta viime aikoina hänen renkaansa ovat ylikuumentuneet, Wolff aloittaa. 

Johtuvatko Valtterin ongelmat kuskista, autosta vai molemmista?

– Mielestäni molemmista. Auto on oikukas, se on vaikea auto. Jotkut autot sopivat paremmin toisten ajotyyleille, ja tämä auto sopii paremmin Lewisille. Jos Valtteri haluaa loistavaksi kuljettajaksi, mihin hänellä on potentiaalia, hänen täytyy sopeuttaa ajotyylinsä tähän vaikeaan autoon. Minulla ei ole epäilystäkään siitä, etteikö hän onnistuisi tässä, Wolff valaa uskoa.

Mersu-huomauttaa, että Bottaksen ja Hamiltonin välillä kasvanut ero ei johdu pelkästään suomalaiskuskista.

– Lewis on nostanut tasoaan. Hän on mukana MM-taistossa, ja sen takia olemme nähneet kaikkien aikojen parhaan Lewis Hamiltonin.

Wolff on varma, että jatkosopimuksen myös ensi kaudeksi saaneelta Bottakselta nähdään parempaa jo loppusesongin viiden kisan aikana.

– Hän parantaa otteitaan varmasti jo tämän kauden aikana. Meidän pitää vain päästä radoille, joilla renkaiden ylikuumeneminen ei ole niin ilmeinen ongelma, kuten täällä Malesiassa ja Singaporessa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas räväytti! Todella rohkea lausunto näytöistä Lewis Hamiltonin rinnalla – mitähän muut F1-kuskit ajattelevat tästä? Valtteri Bottakselta rehellistä tekstiä taistelusta Lewis Hamiltonia vastaan: "Se saa minut raivon partaalle"Mercedes-pomolta hyvin vihjailevia kommentteja – tähän ratkeaa Valtteri Bottaksen jatko saksalaistallissaMercedes-pomo huolissaan Bottaksesta – "Jos toipuu tästä, hän on entistä parempi"Mersu-pomolta suoraa puhetta: Olen huolissani Bottaksen otteistaPomo siloitteli Bottaksen itsekritiikkiä – "Hamilton vahvempi kuin koskaan"
Malesian GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Malesian GP
  • 13.12.201907:20
    F1

    Upea kuva entisestä uudistuneesta F1-radasta loksautti leukoja – fanit vaativat sen paluuta F1-kalenteriin

  • 22.04.201915:53
    F1

    Palaako tuttu kisa takaisin F1-sarjaan? – "Tilanne on muuttunut"

  • 19.10.201718:00
    F1

    Ferrarin tuplamoka hämmästyttää ex-tekniikkapomoa: "Kimillä sama ongelma, mitään ei tehty"

  • 06.10.201713:02
    Japanin GP

    Ferrari-pomon uhkaamat muutokset selvillä: Räikköselle kiitosta mielialan kohottamisesta

  • 03.10.201716:56
    F1

    Red Bull -pomo myhäili: Nautinnollinen voitto Mersusta tuli melko helposti