Teneriffalla asukkaita ja turisteja on kehotettu välttämään turhia matkoja. Epävakaisen sään odotetaan jatkuvan viikonlopun yli.
Kanariansaarten aluehallinto on Canarian Weekly -lehden mukaan antanut varoituksen rankoista vesisateista saarilla torstaina. Espanjan ilmatieteen laitos varoittaa esimerkiksi La Palman ja Teneriffan saarilla äkkitulvien ja maanvyörymien riskistä.
Therese-myrskyn aikana tuulenpuuskien nopeudet voivat nousta noin 28 metriin sekunnissa, ja merellä aallot ovat korkeat.
Oletko Teneriffalla?
Kerro meille saaren säätilanteesta teksti-, kuva- ja videomuodossa Whatsapp-numeroon 040 578 5504.
Ainakin osaan saarten vuoristoisista osista odotetaan merkittäviä lumikertymiä. Epävakaisen sään odotetaan jatkuvan viikonlopun yli.
Teneriffalle julistettiin jo keskiviikkona koko saaren kattava hätätila, joka on johtanut esimerkiksi useiden patikointireittien ja luonnonpuistojen sulkemiseen sekä muiden ulkoiluaktiviteettien keskeyttämiseen saarella. Asukkaita ja turisteja on kehotettu välttämään turhia matkoja sekä olemaan normaalia varovaisempia teillä liikkuessaan.
Kanariansaarilla oleskelee paljon suomalaisia sekä vakituisesti että turisteina.
Ainakin yhdessä Teneriffalla oleskelevien suomalaisten sosiaalisen median ryhmässä keskustelu päivän säästä on ollut rauhallista: säätä ja viranomaisten tiedotteita seurataan, mutta toistaiseksi arki ei ole järkkynyt.
Canarian Weekly -lehden mukaan ainakin kymmeniä lentoja Kanariansaarille on jo jouduttu perumaan sään takia. Myöhästymisiä, peruutuksia ja uudelleenreitittämisiä on ollut niin saarien välisissä kuin kansainvälisissäkin lennoissa.
Lentoyhtiö Finnairin viestinnästä kerrottiin STT:lle aamupäivällä, että torstain kaksi lentoa saarille lennetään näillä näkymin suunnitellusti.
Finnairilla on lentoja saarille päivittäin 1–3 kappaletta, ja viestinnän mukaan myös keskiviikon kaksi lentoa lennettiin normaalisti.
