Margaret Murphy otti aiemmin paljon aurinkoa. Nyt hän valistaa muita auringon vaaroista.
Videolla Kirsi Isoherranen Iho- ja allergiasairaalan toimenpideyksiköstä näyttää, miten erilaiselta melanooma voi iholla näyttää.
Margaret Murphy rakasti aiemmin auringon ottamista aurinkoa. Nyt Murphy, 47, on saanut tietää sairastavansa ihosyövän esiastetta, kertoo Mirror.
"Saatoin tuntea niiden kihelmöivän koko ajan"
Murphylla oli vuosia otsassaan kuivia läikkiä ja eräänlaisia haavaumia, jotka eivät menneet pois.
– Seitsemän vuotta ennen (syöpä)diagnoosia yksi dermatologi sanoi, että kyseessä on psoriasis. Sitten haavat menivät rakkuloille, saatoin tuntea niiden kihelmöivän koko ajan.
Murphy meni lääkäriin ja hänet ohjattiin lähetteellä sairaalaan. Murphyn mukaan hänelle sanottiin, ettei sairaalasta kuuluisi mitään pitkään aikaan.
Murphy ei pitänyt haavaumia vakavina. Hän hakeutui lääkäriin uudelleen vasta 2016. Hänen ihostaan löytyi syövän esivaiheeseen liittyviä soluja.
