Perjantai on Suomen MM-rallin pisin ajopäivä. Ohjelmassa on kaksi neljän erikoiskokeen lenkkiä ja päivän päättävä Harjun yleisöerikoiskoe. MTV Urheilu seuraa 127,72 ek-kilometrin mittaista päivää tässä artikkelissa.
Perjantai on Suomen MM-rallin pisin ajopäivä. Ohjelmassa on kaksi neljän erikoiskokeen lenkkiä ja päivän päättävä Harjun yleisöerikoiskoe. MTV Urheilu seuraa 127,72 ek-kilometrin mittaista päivää tässä artikkelissa.
| Adrien Fourmaux |
| Hyundai |
| 2.06,7 |
| 2. | Thierry Neuville | Hyundai | +1,1 |
| 3. | Sebastien Ogier | Toyota | +1,2 |
| 3. | Elfyn Evans | Toyota | +1,2 |
| 5. | Takamoto Katsuta | Toyota | +1,8 |
| 6. | Sami Pajari | Toyota | +1,9 |
| 7. | Oliver Solberg | Toyota | +2,9 |
| 8. | Esapekka Lappi | HYundai | +3,0 |
| 9. | Jon Armstrong | M-Sport | +3,3 |
| 10. | Josh McErlean | M-Sport | +4,1 |
Klo 9.11: Fourmaux maalissa, ja hänen aikansa on toiseksi paras. Tappiota Ogierille tulee 2,9 sekuntia.
– Nautin. Täällä saa ajaa kaasu pohjassa. Olen tyytyväinen ajooni.
Klo 9.08: Neuville maalissa ensimmäisenä Hyundai-kuskina, ja hänkin jää Ogierista 4,2 sekuntia.
– Vaikeaa. Ajoin ihan miten sattuu. Oli vaikea löytää luottamusta, kun ei ollut uria eikä pitoa. Oli vaikea pitää autoa tasapainossa.
Klo 9.05: Solberg maalissa. Hänkin jää Ogierista 3,6 sekuntia.
– Ei minkäänlaista tunnetta. Kauheaa, Solberg sanoo ja viittaa jatkuviin pidonvaihteluihin.
Klo 9.02: Ogier tekee jäätävät pohjat! Hän on 4,8 sekuntia nopeampi kuin Evans. Julien Ingrassia ei ole viidessä vuodessa menettänyt otettaan nuotin lukemisesta...
– Alku ei ollut hyvä. Olisin voinut ajaa siinä paremminkin. Tuntui, että nuottini oli liian hidas. Julien teki hyvää työtä, niin kuin sopi odottaakin. Hän on palannut, Ogier hymyilee.
Eikä ihme, että hymyilyttää. MTV Urheilun asiantuntija Janne Ferm sanoo viiden sekunnin eron olevan huomattava, kun ottaa huomioon, että pätkänä on Laukaa, jonka kaikki tuntevat hyvin – olkoonkin, että pätkä ajetaan tänä vuonna eri suuntaan.
– Täytyy sanoa, että olen todella yllättynyt.
Klo 8.59: Pajari maalissa. Tappiota Evansille 0,1 sekuntia. Ogier tulee perässä hurjaa vauhtia: ero toiseksi viimeisessä splitissä 2,6 sekuntia Evansiin ja Pajariin.
– Oli yllättävän hankalaa. Ei ollut tasainen pito. Voi olla, että tällä kertaa tie ei parane niin paljon, mutta katsotaan, mitä aikoja muut ajavat.
Klo 8.56: Katsuta taipuu Evansille 5,2 sekunnilla. Pajari jatkaa tasatahtia Evansin kanssa. Ogier on avannut 1,3 sekuntia kovempaa kuin Evans. MTV Urheilun asiantuntijan Janne Fermin mukaan pätkän alkupäässä on jonkin verran irtorosraa.
Klo 8.53: Evans pätkän maalissa. Katsuta viimeisessä väliajassa 4,5 sekuntia perässä. Pajari oli kahdessa ensimmäisessä splitissä puoli sekuntia edellä, mutta kahdeksan kilometrin kohdalla ero on kääntynyt kymmenyksellä Evansin hyväksi.
– Todella vaikea löytää hyvää rytmiä. Pito vaihtelee koko ajan. Ei paras aloitus, Evans sanoi.
Klo 8.50: Pajari liikkeelle. Evans aloittanut kovaa Katsutaan verrattuna. Kahdeksan kilometrin kohdalla Evans 3,2 sekuntia Katsutaa edellä. Pajarista saadaan seuraava mittatikku.
Klo 8.44: Sitten mennään! Evans liikkeellä.
Klo 8.40: Tästä vielä kevennys ennen kuin päivä lähtee käyntiin. Ogierilla ja Ingrassialla riitti selviteltävää eilisen Harjun jälkeen MTV:n haastattelussa.
1:08Sebastien Ogierilla hillitön hetki uusvanhan kartturinsa kanssa: "Julien, et puhunut mitään?"
Klo 8.30: Hyvää huomenta ja tervetuloa mukaan seuraamaan päivän tapahtumia.
Avauspäivän lenkki vie autokunnat Jyväskylän koillis- ja itäpuolelle. Luvassa voi olla heti mielenkiintoinen aamu, sillä reitillä on runsaasti uutta tieosuutta. Vaikka esimerkiksi Laukaa on kuskeille tuttu unissaankin, pätkän ajosuunta käännettiin täksi vuodeksi, mikä tekee haasteesta täysin uudenlaisen.
Rengasvalinnoista ei ole paljoakaan kerrottavaa: kaikki pääluokan kuljettajat ovat lähteneet liikkeelle viidellä pehmeällä renkaalla.
Pian mennään!
| EK3 Saarikas 2 – 15,82 km | klo 15.49 |
| EK4 Sydänmaa 2 – 19,04 km | klo 16.54 |
| EK5 Hoho 2 – 9,55 km | klo 18.05 |
| EK10 Harju 2 – 2,58 km | klo 19.05 |