Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Mäkihyppy riisuu nyt urheilijat gynekologin edessä – ”Ei ole supermukavaa"

Ruotsalainen mäkihyppääjä Frida Westman avautui Norjan mäkihyppyhuijauksen seurauksista.
Ruotsalainen mäkihyppääjä Frida Westman avautui Norjan mäkihyppyhuijauksen seurauksista.IMAGO/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 04.01.2026 11:55
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Ruotsalainen mäkihyppääjä Frida Westman, 24, kertoi Dagens Nyheterille, kuinka Norjan mäkihyppyhuijauksen seurauksena urheilijoita laitetaan riisuutumaan gynekologin edessä kehon mittaamista varten. Maan laji-ikonin Janne Boklövin mielestä käytäntö on typerä.

Viime vuoden keväällä Trondheimin MM-kisoissa puhkesi mäkihyppykohu, kun Norjan maajoukkue jäi kiinni hyppypukujensa manipuloinnista. Marius Lindvik ja Johann Andre Forfang hylättiin, vaikka molemmat väittävät olleensa tietämättömiä huijauksesta.

Pukujen räätäli ja päävalmentaja näkyivät salaa kuvatussa videossa. Siinä näkyi kuinka vahvistettu lanka ommeltiin molempien hyppääjien pukujen haaroihin. Hyppääjät saivat sakot ja kolmen kuukauden kilpailukiellon. Muille tuli potkut lajiliitosta. 

Aihe on noussut tämän jälkeen suuremmin esille. V-tyylistä tuttu Janne Boklöv pitää tätä valitettavana.

– Useat hyppääjät valittavat, että joku voitti sen tai sen takia. Valitettavasti tällaisia keskusteluja on tullut lisää, Boklöv sanoi Expressenille.

Viimeksi uudenvuodenaattona kaksi uutta norjalaista hylättiin maailmancupin kilpailusta. Ruotsin kärkipään hyppääjiin kuuluva Frida Westman avautui DN:n haastattelussa, millaisia kontrolleja nykyään käytetään.

Kaikkien kehot skannataan ilman vaatteita ennen kauden alkua, jotta sen aikana voidaan seurata, että puvut pysyvät sallituissa mitoissa.

– Pitää ensin vaihtaa alusvaatteita. Heillä on mukana pikkuhousuja, joita voi käyttää jonkun sellaisen edessä, joka testaa. He ovat usein vuokranneet jonkun gynekologin tai sellaisen. Siinä ollaan vain pikkuhousuissa ja urheiluliivissä. Se ei ole supermukavaa, Westman kertoi.

Pukujen suuremmat koot voivat merkittävällä tavalla tuoda lisämetrejä hyppyihin. Boklövin mielestä testaaminen on kuitenkin mennyt liioitteluksi.

– Minusta se on typerää. He voivat testata niin paljon kuin haluavat, mutta viimeisimmässä kyse oli kolmesta millimetristä. Se on typerää, jos on isokokoinen, puku venyy enemmän kuin on jos on hoikka. Siitä ei pitäisi rangaista, Boklöv totesi.

Boklövillä on ratkaisu ongelmaan. Hän haluaa, että pukuja muutettaisiin niin, että ne sisältäisivät vähemmän ilmaa.

– Silloin ongelma selviää. Se on yksi ratkaisuista. Valitettavasti materiaali on tullut yhä kehittyneemmäksi. Hyppääjillä ja keholla ei ole merkitystä, eikä enää myöskään suksilla. Nyt marginaalit ovat niin pienet, että kyse on puvuista.

– Aina on niitä, jotka haluavat sen pienen ylimääräisen lisän. Me ihmiset olemme sellaisia, että haluamme aina olla muita parempia. Emme halua hävitä vain siksi, että emme yritä pysyä niin lähellä rajaa kuin mahdollista, Boklöv päätti.

MäkihyppyHiihtolajitUrheilu
Toimittajan kuva
Feliks Heikkinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Mäkihyppääjä Paige Jonesilta, 22, karu paljastus kisatilanteesta: "Piti ottaa pikkuhousumme pois ja seistä jalat levällään"Järisyttävä norjalaisnäkemys MM-kisojen skandaalista – "Kaikki voitaisiin diskata"Norjassa etsitään syyllisiä – hyppypukujen suomalaisosaajalta rohkea näkemys: "Voi olla tottakin"Jättimäinen MM-skandaali muhii: Norja jäi kiinni manipuloinnista – salavideo leviääUhkaavia viestejä kesken olympialaisten – FIS-pestinsä jättänyt suomalaisosaaja ruotii mäkihypyn ikuisuusongelmaa: "Kyllähän se harmittaa"MM-hiihtojen päätteeksi jämerä suomalaisavautuminen, mutta onko FIS valmis muutokseen? "Jokainen voi ajatella millaisen myllerryksen se aiheuttaisi"

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • 3.1.18:47
    Keski-Euroopan mäkiviikko

    Niko Kytösaho pullahti ulos mäkiviikon kisasta

  • 1.1.18:55
    Keski-Euroopan mäkiviikko

    Mäkiviikko alkanut dominoinnilla

  • 31.12.202516:31
    Hiihtolajit

    Minja Korhosen hyppy ei kantanut

  • 29.12.202521:03
    Urheilu

    Suomalaista kyykytettiin hyppyrimäessä

  • 28.12.202519:41
    Keski-Euroopan mäkiviikko

    Vain yksi suomalainen ulos – kolmikko leiskautti mäkiviikon avauskilpailuun