Jari Litmasella on kaikkien aikojen eniten A-maaotteluja Suomen jalkapallomaajoukkueessa. Maajoukkueuran päätös oli kuitenkin Litmaselle pienimuotoinen pettymys.
137 A-maaottelua pelanneen Litmasen viimeiseksi esiintymiseksi Suomen paidassa jäi 17. marraskuuta 2010 pelattu EM-karsintaottelu San Marinoa vastaan. Suomi voitti ottelun 8-0. Litmanen viimeisteli 6-0-maalin rangaistuspotkusta. Maali oli Litmasen 32. maajoukkueessa, ennätys sekin.
Litmanen kertoo torstaina ilmestyneessä omaelämäkerrassaan Litmanen 10, että maajoukkueen päävalmentajaksi maaliskuun lopussa 2011 nimetty Mixu Paatelainen ilmoitti ensin, että hän halusi Litmasen jatkavan maajoukkueessa. Litmanen kaipasi maajoukkueuran jatkamispäätöksen tueksi tietoa siitä, millaiseksi Paatelainen oli ajatellut hänen roolinsa A-maajoukkueessa. Tähän Paatelainen vastasi, että hänen pitää miettiä Litmasen roolia hieman tarkemmin.
– Jonkin ajan kuluttua Mixu soitti jälleen. Hän kertoi, ettei keksi minulle sopivaa roolia. Hänellä ei ollut varsinaisesti mitään tarjottavaa minulle. Vastasin siihen, että homma näyttää sitten aika selvältä. Jos minulle ei löydy minkäänlaista roolia, minun ei kannata lähteä maaottelureissuille mukaan vain harjoittelemaan. Kyllä kai kahdenkymmenen A-maajoukkuevuoden jälkeen tiedetään, minkälainen pelaaja minä olen, Litmanen kirjoittaa.


