Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kotia kohti: Omakotitalosta pienempään luksusasuntoon

Anu aikoo muuttaa omakotitalosta kerrostaloon.
Anu aikoo muuttaa omakotitalosta kerrostaloon.
Julkaistu 22.04.2013 10:00(Päivitetty 23.04.2013 16:37)

Kotia kohti -sarjan viidennessä jaksossa, maanantaina 22.4., Anu haluaa muuttaa suuresta omakotitalosta pienempään asuntoon. Miten muutto kerrostaloon onnistuu, ja mitä tehdään ylimääräiselle tavaralle? Entä miten sisustukseen tuodaan arjen luksusta?

Anun elämä omakotitalossa on käynyt työlääksi. Kotia kohti -sarjan viidennessä jaksossa Mira Kasslin ja Tea-Mariia Pyykönen etsivät Anulle ja hänen kahdelle koiralleen unelmakotia kerrostalosta luonnon läheisyydestä. Sisustamisesta nauttiva Anu haluaa säilyttää tyylinsä ja saada elämäänsä hieman ylellisyyttä.

Toiveena neliö Helsingistä

Anu on kyllästynyt hoitamaan yksin isoa taloaan ja etsii nyt 90-100 neliön kerrostaloasuntoa Helsingin Aurinkolahdesta. Uudessa kodissa tulisi ainakin olla autopaikan lisäksi iso makuuhuone, vieras/työhuone sekä upea pukeutumishuone. Budjetti uudelle kodille on 500 000 euroa.

Anu aikoo muuttaa omakotitalosta kerrostaloon.

Rahoitusneuvoja Mira Kasslin etsii Anulle kolme sopivaa kohdetta, joista Anu pääsee valitsemaan suosikkinsa. Vaikka unelma-asunnon hinta saattaa olla pilvissä, Mira vinkkaa, ettei korkealta tuntuvaa hintapyyntöä kannata pelästyä.

– Koskaan ei voi tietää, kuinka kiire myyjällä on päästä eroon asunnostaan. Hinta voi tippua yllättävänkin paljon, kun kyse ei ole uudistuotannosta ja myyjänä on ykstityinen henkilö.

Vanhat huonekalut kiertoon

Anun uusi koti on yhdistelmä vanhaa ja uutta sisustusta.

– Jos kotia voi kutsua harrastukseksi, se on sitä minulle. Olen koti-ihminen ja minulla löytyy aina jotain väkerrettävää, sisustamisesta ja ruoanlaitosta innostunut Anu kertoo.

Koska uusi koti on huomattavasti vanhaa pienempi, Anulla on edessään inventaario. Osa tavaroista myydään ja osa kierrätetään muuttofirman kierrätyspalvelun avulla.

– Sellaista kartanoa ei ihan hevillä löydy, jonne kaikki astiat mahtuisivat. Olen niitä aika kova haalimaan, Anu naurahtaa.

Moderni ja romanttinen sisustus

Uuden kodin hauska yksityiskohta on aterinvalaisin.

Sisustussuunnittelija Tea-Mariia Pyykösen haasteena on valita Anun entisestä asunnosta mukaan sisustuselementtejä ja antaa vanhoille kalusteet kerrostaloasunnossa uusi elämä.

Vanhasta kodista viedään uuteen rauhallinen ja harmoninen värimaailma, mutta romanttista sisustusta modernisoidaan. Tea-Mariaan mukaan sisutus on hyvä luoda eri tyylejä yhdistelemällä.

Makuuhuone on lämmin ja romanttinen.

– Onneksi minun ei tarvinut kaikista romanttisista tavaroita luopua, sillä sydämessäni asuu jonkinasteinen romantikko. Niitä saatiin ihanasta yhdisteltyä modernin kanssa, Anu kehuu nähtyään lopputuloksen.

Katso miten muutto omakotitalosta pienempään asuntoon onnistuu ja miten vanhat kalusteet löytävät kodissa uuden elämän.. Kotia kohti AVAlla maanantaina klo 21.00

Katsomo-videon id

Katso kaikki edelliset jaksot Katsomossa

Kotia kohti AVAlla maanantaisin klo 21

Lisää aiheesta:

Näin toimii Meidän remppa -ohjelman Susannan nollan euron remonttibudjettiTässä ovat Meidän remppa -osallistujat – tavikset muuttavat neljä kohdetta unelmakodeiksi Sisustusarkkitehti antaa vinkit pienen yksiön sisustamiseen – "Eivät ole se paras valinta"Uutuusohjelmassa kodinetsijät viedään sokkona uudelle asuinpaikkakunnalle – päättävät lopuksi, jäävätkö sinne asumaanKaoottiset kodit laitetaan järjestykseen uutuussarjassa – tästä Kaaoksen kesyttäjät -ohjelmassa on kyseEikö asuntosi mene kaupaksi? Yksi tärkeimmistä tehtävistä sinun olisi pitänyt aloittaa jo aikaa sitten: "Perusasia, jonka haluaisin nostaa esiin"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen18:57
    Vanhemmuus

    Yllättävä tutkimustulos vauva-arjesta

  • Eilen16:44
    Jouluruoka

    Kokin täsmävinkit: Saat riisipuuron varmasti onnistumaan!

  • Eilen14:20
    Liikunta

    Varusmiesten kunto on parantunut – näin se tapahtui

  • Eilen13:03
    Huijaukset

    Palkittu suomalaiskeksintö huijaa puhelinhuijareita – tästä on kyse

  • Eilen12:45
    Nepsy

    Tutkimus: Pojat saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa