Suomen Pietarin Instituutin johtaja kertoo, että suomalaisilla on Venäjällä ja erityisesti Pietarissa hyvä maine. Julkisuudessa puidut lapsikiistat eivät liene vaikuttaneet asiaan.
Venäjän median esittämät väitteet suomalaisten tavasta kohdella venäläislapsia eivät ole vaikuttaneet venäläisten asenteisiin suomalaisia kohtaan. Näin arvelee Suomen Pietarin Instituutin johtaja Elina Kahla.
– Venäläiset eivät edes seuraa täkäläistä julkista tiedonvälitystä kovin aktiivisesti, sillä luottamus siihen on huono. Lehtikirjoittelun vaikutus ihmisten käyttäytymiseen tai asenteisiin on rajallinen, Kahla sanoo.
Suomalaisilla on Kahlan mielestä Venäjällä hyvä maine.
– Kun kulkee esimerkiksi Pietarin kaduilla, niin aina kuulee, kuinka joku on menossa Suomeen tai tulossa sieltä. Se on osa jokapäiväistä arkea.
Suomi koetaan eksoottisena, mutta myös turvallisena.
– Venäläiset ovat omien kokemustensa pohjalta oppineet luottamaan esimerkiksi suomalaisten tavaroiden tuoteturvallisuuteen, oli kyse sitten ruoasta, lasten ulkoiluhaalareista tai vaikka suksista.
Studio55.fi/Piia Simola
Näin pääset tutustumaan todelliseen Venäjää
Turistien erikoisimmat pidätykset maailmalla
Tuulikki otti joukon venäläisiä orpolapsia luokseen asumaan
Älä joudu varkaan uhriksi − Näillä ohjeilla pärjäät Venäjällä
Laivalla Pietariin ilman viisumia
Sairastuneita suomalaisia käännytetty rajalta takaisin Venäjälle
Näin hankit viisumin Venäjälle
Turistin rahapussi voi kadota sekä taskuvarkaan että miliisin matkaan
Pietari heräsi ongelmaan: Orpolapsia markkinoidaan jopa televisiossa
Nämä ovat Euroopan 15 kalleinta kaupunkia, Suomi mukana listalla