Jo 3 sekunnin lihastreeni tuo tuloksia, havaitsi tutkimus: "Koko kehon treenin voisi tehdä alle 30 sekunnissa"
Tutkijoiden mukaan jopa minimaalinen treeniponnistus toi etuja.
Sinulla ei kenties ole aikaa tunnin treenille, mutta liikenisikö edes sekunteja? Edith Cowanin yliopiston tutkimuksen mukaan jopa sekuntien panostus voisi tuottaa etuja, kertoo ABC.
Tutkijoiden mukaan jopa kolmen sekunnin painotreeni päivittäin voisi parantaa lihasvoimaa. Selvitys julkaistiin Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports -lehdessä.
Treenasivat maksimiteholla kolmen sekunnin ajan
Pieneen tutkimukseen osallistui 39 yliopisto-opiskelijaa, jotka kokeessa tekivät heille määrättyä lihasharjoitetta niin tehokkaasti kuin mahdollista, mutta vain kolmen sekunnin ajan.
Treeniä tehtiin viisi päivää viikossa neljän viikon ajan. Harjoitteet olivat konsetrisiä, eksentrisiä ja isometrisiä.
Konsentrisessa treenissä lihaksen pituus lyhenee lihassupistuksen aikana; eksentrisessä treenissä lihas taas venyy. Hauiskäännössä esimerkiksi käsipainon nosto ylös on konsentristä, vienti alas samalla jarrutellen taas eksentristä lihastyötä. Isometrisessä treenissä lihaksen pituus ei muutu ja lihas on staattisessa jännityksessä. Esimerkiksi käsipainon pitäminen kädessä paikallaan seisten olisi isometristä treeniä.
Mukana oli myös 13 opiskelijaa, jotka eivät tehneet mitään treeniä. Kokeen aluksi ja lopuksi kaikki opiskelijat mitattiin ja lihastehoa arvioitiin.
Lihasvoima lisääntyi yli kymmenen prosenttia
Tutkimuksen tarkoituksena oli havainnoida, mikä olisi minimaalisin ärsyke, jolla tuloksia voisi saada. Kävi ilmi, että jopa kolmen sekunnin työllä saa tuloksia: yhteenlaskettu lihasvoima lisääntyi yli kymmenen prosenttia ryhmällä, joka teki eksentrisiä hauiskääntöjä.
Muut treenimuodot toivat pienemmän tuloksen. Ryhmällä, joka ei tehnyt treeniä, lihakset eivät kasvaneet.
Katso myös: Hulaamalla vyötärö kapeammaksi? Testasimme treenin! Juttu jatkuu videon alla.
"Jokainen lihassupistus lasketaan"
Tutkimusta tehneen Ken Nosakan mukaan tulos on osoitus siitä, ettei tehotreeni vaadi paljoa aikaa.
– Monet ihmiset uskovat, että treeniin täytyy käyttää paljon aikaa, mutta asia ei ole näin. Lyhyt, hyvälaatuinen liikunta voi olla hyväksi kehollesi, ja jokainen lihassupistus lasketaan, hän sanoo.
Lisätutkimuksia luonnollisesti tarvitaan, mutta Nosaka toivoo tuloksista apua ikääntyville kansalaisille.
– Emme ole vielä tutkineet muita lihaksia, mutta jos havaitsemme, että kolmen sekunnin sääntö pätee muihinkin lihaksiin, koko kehon treenin voisi tehdä alle 30 sekunnissa, hän kuvailee.
– Lisäksi yhden maksimitehon rutistuksen tekeminen päivässä merkitsisi, etteivät lihakset kipeydy jälkikäteen.
Lue myös: Kolme kertaa tehokkaampaa kuin rauhallinen kävely – tällaista liikuntaa tutkijat suosittelevat
Katso myös: 65-vuotias Mark on treenannut jo 10 000 päivää peräkkäin!
Lähteet: Abc.net.au, Ecu.edu.au, Fysiovalmentajat.com, Tikis.fi
Uusimmat
-
05:43
Yhdysvaltojen elvytyspaketti herättää huolta Euroopan kilpailukyvystä – Ursula von der Leyeniltä odotetaan nyt lisäkonkretiaa ratkaisuvaihtoehdoista
-
05:37
Tämän takia pandojen palautusajankohta on huono – pandaprofessori kertoo, mihin Suomesta maksetut lajinsuojelurahat käytetään Kiinassa
-
05:26
Perussa ei päästy vielä yksimielisyyteen presidentinvaalien siirtämisestä
-
02:03
Barometri: Kuntien työvoiman saatavuus heikentynyt entisestään
-
23:50
Yhdysvallat, Puola, Saksa ja Britannia eivät aio lähettää F-16-hävittäjiä Ukrainaan – MTV seuraa sotaa
-
23:30
AKT:lta lakkovaroitukset satamien ahtaustyöhön ja kolmelle autoliikenteen sopimusalalle
-
23:11
Kaupan liitto kehottaa jäsenyrityksiään lopettamaan ay-jäsenmaksujen pidättämisen ja tilittämisen parin viikon kuluttua
-
22:26
Yhdysvallat syytti Venäjää maiden välisen ydinasevalvontasopimuksen noudattamatta jättämisestä
-
22:24
Waltteri Merelä ja Derek Barach kahden naulauksen kerhossa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:04
Ville Peltonen ärähti HIFK:n hölmöilystä – SM-liigan yllättäjäjoukkue on herännyt taas lentoon
-
22:01
Ensimmäinen sketsihahmopudotus kirpaisi Mikko Töyssyä ja Linda Wiklundia: "Tuntuu kollektiivisesti pahalta"
-
21:56
Ruotsin pääministeri: Yksittäisellä mielenosoituksella suuri vaikutus Ruotsin julkisuuskuvaan
-
21:52
Teknologiateollisuuden ja kemianteollisuuden lakot alkavat keskiviikkona
-
21:38
Manchester Unitedille tipahti karmivia uutisia – teki heti uuden hankinnan
-
21:17
Leijonien MM-kultavahdille monoa – NHL-sopimus romukoppaan
-
21:00
Somepersoona Aino Rossi ja Samuel-puoliso: Avioero!
-
20:55
Tappara Waltteri Merelän johdolla voittokantaan, HIFK:n pitkä pisteputki venyi – näin SM-liigassa pelattiin tiistaina
-
20:48
Jälleen yksi automerkki aikoo täysin sähköiseksi – pyrkii kokonaan hiilineutraaliksi vuoteen 2038 mennessä
-
20:27
Kuinka valita oikeanlaiset silmälasit? Tyyliasiantuntija antaa kolme vinkkiä kehysten valintaan: "Yksi lempiväreistäni, sopii todella monelle"
-
20:20
Tällainen liikunta suojaa aivoja parhaiten amerikkalaistutkimuksen mukaan
-
Lataa lisää