Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

"Jere 300Y" – Tästä punaisesta muistikirjasta löytyi Karalahteen liittyvä raskauttava merkintä

4:53Karalahden avustaja huumesyytteestä: ”Vakava paikka”Näin Jere Karalahden avustaja kommentoi huumesyytteitä.
Julkaistu 30.01.2026 11:04
Toimittajan kuva
Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Jere Karalahti vaikeni poliisikuulusteluissa huumeista.

Punakantisen muistikirjan sivuilta löytyi merkintä "Jere" ja sen alapuolella "300Y" ja "1000A". 

Tuon merkinnän oli tehnyt 57-vuotias mies, jota epäillään yhdeksi päätekijöistä huumeliigan toiminnassa. Jutussa on useita syytettyjä, joista yksi on entinen jääkiekkoilija Jere Karalahti, 50. 

jere2Punaisesta muistikirjasta löytyi Karalahteen viittaava merkintä.

Mies kertoi poliisikuulustelussa 26. syyskuuta, että kyseiset merkinnät koskevat nimenomaan Karalahtea. Karalahdella oli paljon julkisuutta saanut nyrkkeilyottelu seuraavana päivänä eli lauantaina 27. syyskuuta. 

Miehen mukaan "300Y" tarkoitta 300 grammaa kokaiinia ja "1000A" kiloa amfetamiinia. 

jere1Muistikirjan merkintöjä.

Hän kuitenkin kiisti toimittaneensa huumeet Karalahdelle. 

– En ole itse toimittanut noita tuotteita Jerelle. Luulen, että Ade on toimittanut tuon kilon amfetamiinia ja siksi olen sen kirjannut muistikirjaani. Muistan, että on ollut puhetta 300 grammasta kokaiinia, mutta muistaakseni tuota koko määrää ei ole pysytty hänelle toimittamaan.

Miehen mainitsema "Ade" on 36-vuotias mies, joka on toinen jutun päätekijöistä. 

Syyttäjä: Karalahdelle jäi kymppitonneja huumevelkaa

Syyttäjän mukaan Karalahti hankki nuo huumemäärät tarkoituksenaan myydä ja välittää ne eteenpäin. Poliisikuulusteluissa Karalahti vaikeni huumeista.

57-vuotias mies valotti kuitenkin, miten Karalahti aikoi toimia huumeiden kanssa. 

– Jere kertoi minulle alun perin, että hänellä olisi kaveri Lahdessa, jolle hän voisi välittää tuon 300 grammaa kokaiinia.

Lue myös: Karalahti jäi huumeista rajusti velkaa – "Hän on huumausaineiden käyttäjä"

57-vuotias järjesti tapaamisen yhdessä Karalahden ja 36-vuotiaan miehen kanssa Helsingin Pakilassa. 

– Tuolla tapaamisella sovittiin tuo 300 gramman kokaiinitilaus ja siksi merkkasin sen muistikirjaani. 

Myöhemmin kolmikko tapasi uudestaan Pakilassa. 57-vuotias kertoi poliisille, että tuolla tapaamisella Karalahti ja 36-vuotias mies sopivat kilon amfetamiinierän tilauksesta. 

– Silloin merkkasin tuon toisen merkinnän eli 1000A. Itse en ollut luovuttamassa noita tapaamisilla sovittuja huumausaineita Jerelle. Kävin välillä etsimässä jopa Jereä Pakilan suunnilta näiden huumevelkojen takia, mutta koska Jere ei koskaan kertonut tarkkaa osoitettaan, niin en löytänyt häntä, mies kertoi poliisille lokakuussa. 

Torstaina alkaneensa oikeudenkäynnissä Karalahti myönsi hankkineensa 80 grammaa kokaiinia ja 300 grammaa amfetamiinia omaan käyttöönsä. 

jerehuume

Pieniä määriä huumeita löytyi Karalahden kotiin tehdyssä etsinnässä. Alle gramma kokaiinia löytyi makuuhuoneen vaatekaapissa olleen tarjottimen päältä. Lisäksi pakastimesta löytyi 13,5 grammaa amfetamiinia. 

jere5Karalahden pakastimesta löytyi 13,5 grammaa amfetamiinia.

Karalahti ei kuitenkaan pystynyt maksamaan hankkimaan huumeita. Hän jäi niistä velkaa korkoineen noin 20 000 euroa. Velka oli tarkoitus maksaan nyrkkeilyottelusta saamillaan rahoilla. 

Poliisi otti Karalahden kiinni pari päivää nyrkkeilyottelun jälkeen maanantaina 29. syyskuuta. 

Karalahtea syytetään kahdesta törkeästä huumausainerikoksesta sekä yhdestä perusmuotoisesta huumausainerikoksesta. 

Näin Karalahti käyttäytyi oikeudenkäynnin alkaessa: 

0:35Entinen jääkiekkoilija Jere Karalahti syytteessä huumerikoksista - laajan huumevyyhdin käsittely alkoi oikeudessa

Lue myös: Syyttäjä: Karalahti hankki kokaiinia yli kymppitonnilla

Jere KaralahtiHuumerikoksetOikeudenkäynnitHuumeetRikos
Toimittajan kuva
Mikko Kormilainen
MTV Uutiset

Mikko Kormilainen työskentelee MTV Uutisissa rikos- ja uutistoimittajana.  

 

Kormilaiseen voit olla yhteydessä juttuvinkkeihin liittyen. 

Lisää aiheesta:

Karalahti jäi huumeista rajusti velkaa – "Hän on huumausaineiden käyttäjä"Syyttäjä: Karalahti hankki kokaiinia yli kymppitonnilla – MTV seurasiJere Karalahti sai syytteet törkeistä huumerikoksistaJesse Shipley matkusteli Kolumbiaan väärän passin turvin – "Rikoksia maasta riippumatta"Turvallisuussalaisuuden paljastamisesta syytetyt veljekset oikeudessa: Halusimme antaa kansalaisille tietoa tunneleistaEuroopan etsityimpiin rikollisiin kuulunut Jesse tuotiin Suomeen – täällä asti hän piileskeli
Makuuhuoneen vaatekaapista löytyi kokaiinitarjotin.

Tuoreimmat aiheesta

Jere Karalahti
  • Eilen15:17
    Oikeudenkäynnit

    Karalahti jäi huumeista rajusti velkaa – "Hän on huumausaineiden käyttäjä"

  • Eilen10:23
    Oikeudenkäynnit

    Syyttäjä: Karalahti hankki kokaiinia yli kymppitonnilla – MTV seurasi

  • 15.1.16:19
    Huumeet

    Jere Karalahti sai syytteet törkeistä huumerikoksista

  • 12.12.202513:17
    Huumerikokset

    Uutta tietoa Jere Karalahden rikosepäilystä: Hankki levitystarkoituksessa merkittävän määrän huumeita

  • 22.11.202505:58
    Huumerikokset

    MTV Uutisten tiedot: Poliisi löysi Jere Karalahden kotoa pakastimesta huumausainetta