Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ilmaisella EU-roamingilla kova hinta?

Julkaistu 18.06.2016 23:31
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Euroopan komission verkkovierailuasetus uhkaa korottaa mobiilikäytön hintoja Suomessa, kertoo Elisa.

EU-alueella puhelimen käytöstä ulkomailla perittävät roaming-maksut ovat poistumassa noin vuoden kuluttua ensi vuonna. Sen jälkeen puhelimen käyttö, mukaan lukien mobiilidata, ei saisi maksaa kotimaassa käyttöä enemmän. Taustalla operaattorit kuitenkin maksaisivat edelleen toisilleen verkkovierailun tukkumaksuja komission esityksen mukaan. Operaattori maksaa tukkumaksun toiselle, kun sen asiakas käyttää toisenverkkoa ulkomailla.

Komissio on esittänyt, että verkkovierailun tukkumaksu olisi jatkossa noin sentin megatavulta. Elisan mukaan sen pitäisi olla korkeintaan puolet tästä – tai muuten Suomessa on hintojen korotuspaineita kaikille asiakkaille.

– Komission ehdottama tapa on sinänsä oikea, mutta hinnanalennuksen suuruus on riittämätön. Säänneltyjä tukkuhintoja tulisi laskea selvästi enemmän, sanoo Elisan henkilöasiakkaiden liiketoimintajohtaja Henri Korpi.

– Operaattorit eivät voi enää tulevaisuudessa laskuttaa asiakkailtaan erillistä maksua roaming-käytöstä, jolla tukkukustannukset on aiemmin katettu. Nytnämä tukkukustannukset muodostavat korotuspaineen kotimaan hintoihin. Mitä korkeammaksi operaattorien väliset tukkukustannukset jäävät, sitäenemmän syntyy korotuspaineita kotimaan hinnoitteluun. Siksi alhainen tukkuhinta olisi myös kaikkien asiakkaiden etu, Korpi toteaa.

Suomessa mobiilikäytön ja erityisesti mobiilidatan hinnat ovat alhaiset, Elisan mukaan EU:n alhaisimmat mobiilidatan osalta. Tämän myötä suomalaiset ovat maailman eniten mobiilidataa käyttävien joukossa.

– Suomalaiset ovat tottuneet käyttämään dataa selvästi enemmän kuin muut eurooppalaiset, keskimäärin noin 10 gigatavua kuukaudessa. Jossuomalaisasiakas tekisi vuoden aikana esimerkiksi kolme muutaman päivän kestävää matkaa EU-alueelle, ja käyttäisi jokaisen matkan aikana noinyhden gigatavun verran dataa, tarkoittaisi tämä komission nyt ehdottamalla tukkuhinnalla operaattorille noin 25 euron kustannusta yhtä asiakasta kohdenvuodessa, selittää Korpi.

Käytännössä edellä mainittu tapaus tarkoittaisi, että hintoja pitäisi korottaa 25 eurolla vuodessa asiakasta kohden, jos keskimääräinen asiakas käyttäytyisi esimerkin mukaisesti.

Elisan näkemyksen mukaan Suomen päättäjien pitäisi puolustaa suomalaisten etua vaatimalla uudistuksessa ehdotettua alhaisempia verkkovierailun tukkumaksuja.

PuhelimetDigiLifestyle
Toimittajan kuva
Markus Lehtiniitty
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Ilmainen EU-roaming voi viedä Suomesta rajattoman mobiilidatan – Elisan toimitusjohtaja: ”Riski on olemassa”Kallistuuko mobiilidata pian reilusti? Operaattoreiden yhteistyöjärjestö varoittaaMiten käy ilmaiselle EU-roamingille? Uusin ehdotus on huomattavasti suurpiirteisempiIlmainen EU-dataroaming ja -puhelut tulossaElisa varoittaa hinnankorotuksista roaming-sääntelyn takiaJoka toinen sulkee mobiilidatan matkustaessaan EU-alueella

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 12.12.13:03
    Huijaukset

    Palkittu suomalaiskeksintö huijaa puhelinhuijareita – tästä on kyse

  • 10.12.19:22
    Sosiaalinen media

    Suurin osa nuorista pitää kännykkäkieltoa perusteltuna

  • 2.12.19:16
    Elektroniikka

    Samsungilta erikoinen tuotejulkistus: Tässä on "kolmesti aukeava" älypuhelin

  • 17.11.11:21
    Huijaukset

    KRP varoittaa: Älä lataa pyynnöstä sovellusta tai voit menettää rahasi

  • 15.11.17:33
    Aivoterveys

    Älypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"