HIFK ja Ilves saivat mukavia uutisia keskiviikkona, kun helsinkiläisten Iiro Pakarinen ja tamperelaisten Carl Klingberg palasivat tositoimiin jääkiekon SM-liigassa.
Runkosarjan viime kauden maalikuningas Pakarinen oli ollut ennen keskiviikkoa koko kauden sivussa loukkaantumisen takia. Paluu peleihin sujui mainiosti, sillä Pakarinen teki kotipelissä KalPaa vastaan 4–1-maalin.
HIFK voitti ottelun 5–1. Samalla se nousi sarjataulukossa sijalle 11 ja pudotuspeliviivan paremmalle puolelle.
Lue myös: Ilvekselle paha takaisku: Tähtipelaaja loukkaantui taklauksesta
Ruotsalaishyökkääjä Klingberg pelasi edellisen kerran syyskuussa. Myös Klingbergin paluu oli tehokas, sillä hän vei Ilveksen kolmannessa erässä 2–1-johtoon.
1:14Ilveksen Carl Klingberg iski maalin paluuottelussaan.
Ilves nappasi jatkoajalla 3–2-kotivoiton liigajumbo Sportista. Ilves on hurjassa vireessä, sillä se on voittanut 11 tuoreinta otteluaan.Muissa keskiviikon otteluissa Lukko hävisi kotonaan SaiPalle 3–4 ja Ässät juhli 4–3-kotivoittoa Kärpistä.