Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Googlelle lunta tupaan Venäjällä – Androidin kanssa toimittu väärin

Julkaistu 17.03.2016 05:45
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Googlen valitus Venäjällä ei auttanut, vaan myös valitusta nyt käsitelleen tuomioistuimen mukaan Google on toiminut väärin Android-käyttöjärjestelmänsä kanssa edellyttäessään laitevalmistajien sisällyttävän Android-laitteisiinsa kaikki Googlen haluamat sovellukset.

Moskovan valitusta käsitellyt tuomioistuin pitiaiemman valtion kilpailuasioita käsittelevän viraston päätöksen Googlen määräävän markkina-aseman väärinkäytöstä voimassa. Asiasta on kertonut muun muassa VentureBeat.

Googlen sopimukset valmistajien kanssa edellyttävät, että jos valmistaja haluaa laitteisiinsa esiasentaa Googlen sovelluksia, täytyy niiden asentaa kaikki Googlen haluamat sovellukset. Tämän on nähty haittaavan kilpailua, koska näin kilpailevat palvelut ovat heikommassa asemassa. Asetelma voi myös heikentää valmistajien välisen kilpailun mahdollisuuksia.

Google ei ole sovellusten esiasentamiseen liittyvän asian kanssa ongelmissa vain Venäjällä, vaan asiaa tutkitaan muuallakin. Euroopan komissiokin on ollut asiassa aktiivinen ja on nyt pyytämässä Googlelta virallisesti selvitystä ja vastausta kerättyään tähän asti kommentteja kilpailijoilta sekä muuta tausta-aineistoa.

Venäjällä Googlesta alun perin valitti sen paikallinen kilpailija, venäläinen hakukoneyhtiö Yandex. ”Olemme tyytyväisiä oikeuden päätökseen pitää aiempi päätös voimassa”, kommentoitiin Yandexilta tuoreimman päätöksen jälkeen.

Googlelle koituvat seuraamukset eivät ole vielä täysin selviä. Todennäköisesti se joutuu muuttamaan sopimuksiaan laitevalmistajien kanssa aiemmasta niin, että valmistajat voivat poimia laitteisiinsa vain haluamansa Google-sovellukset eivätkä enää pakotetusti kaikkia. Lisäksi Google joutuu mahdollisesti maksamaan sakkoja tähän asti jatkuneestatoiminnastaan.

Venäjällä Googlelle tulevilla rajoitteilla ei välttämättä yksittäisenä markkinana olisi niin paljoa laajempaa merkitystä, mutta kuten edellä mainittu, ollaan samassa asiassa liikkeellä muuallakin. Euroopan unionin osalta mahdollisia toimenpiteitä saataneen kuitenkin odottaa vielä melko pitkään, todennäköisesti ensi vuoden puolelle, jos komissio asiassa Googlen vastauksen jälkeen vielä näkee sen toimineen väärin.

Koska Google loi Androidin ja toi sen ilmaiseksi valmistajien käytettäväksi alun perin suojatakseen hakukoneensa asemaa uudessa mobiilissa maailmassa, on kysymys esiasennetuista sovelluksista sille erittäin merkittävä. Googlen logiikka Androidin kääntämisessä taloudelliseksi menestykseksi on sen palvelujen käytön lisäämisessä – jos näitä palveluja ei laitteista löytyisikään enää valmiina, voisivat käyttäjät siirtyä muihin palveluihin ja Googlen koko kantava idea Androidin kehittämisen taustalta murenisi.

Lisää aiheesta:

Huaweille elokuun puoliväliin asti armonaikaa – väliaikainen lupa Yhdysvalloilta päivitysten jatkamiselle luo myös aikarajan tilanteen ratkaisemiseksiHuawei kommentoi: Näin Googlen yhteistyön lopetus vaikuttaa – tietoturvapäivitykset ja palvelut nykylaitteille jatkuvatGoogle kommentoi: Jo käytössä olevissa Huawei- ja Honor-laitteissa toimii jatkossakin Google Play – uusien laitteiden osalta yksityiskohdista ei vielä virallista tietoaReuters: Googlelle odotetaan Android-toiminnasta jopa yli 2,4 miljardin euron sakkoaGoogle pääsi sopuun Venäjällä - maksettavaksi miljoonakorvaukset ja perusteellisia muutoksia AndroidinGoogle ja Android kiipelissä? EU valmistelee syytteitä
GooglePuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Google
  • 10.10.17:00
    Someäidit

    Kaksi äitiä -tubettajat Suski ja Ella: Vauva!

  • 6.10.09:16
    Sonja Hämäläinen

    Youtube-tähti Soikku odottaa perheenlisäystä – syksyiset otokset julki

  • 30.9.07:07
    YouTube

    Youtube maksaa Trumpille miljoonakorvaukset

  • 26.9.09:01
    Tekoäly

    Kannattaako esseetä kirjoittaa ChatGPT:llä? Tutkijat kiirehtivät havaintonsa julkaisua

  • 16.9.08:38
    Iso-Britannia

    Googlelta miljardi-investointi