EU-komissio on määrännyt sekä teknologiajätti Applelle että Facebookin ja Instagramin emoyhtiö Metalle yhteensä satojen miljoonien eurojen sakot EU:n digimarkkinasäädöksen (DMA) rikkomisesta.
Applen maksettavaksi tulee 500 miljoonaa euroa. Meta joutuu maksamaan 200 miljoonaa euroa.
Applen osalta rikkomukset koskevat sen sovelluskauppa App Storea.
EU:n mukaan sovellusten kehittäjien, jotka jakavat sovelluksiaan Applen sovelluskaupassa, tulisi voida ilmaiseksi informoida käyttäjiä vaihtoehtoisista tarjouksista App Storen ulkopuolella, ohjata heidät tarjouksiin ja antaa heidän tehdä ostoksia.
Komission mukaan Apple ei kuitenkaan ole täyttänyt tätä velvoitetta.
Metan sakot taas koskevat henkilötietojen käyttöä.
Meta otti marraskuussa 2023 käyttöön ”maksa tai suostu” -mainontamallin. Siinä Facebookin ja Instagramin käyttäjät EU:ssa voivat valita, suostuvatko he henkilötietojensa yhdistämiseen personoitua mainontaa varten vai maksavatko he kuukausimaksun palvelusta, jossa ei ole mainoksia.
Käytännössä käyttäjän on siis maksettava, jos hän haluaa välttää datansa keräämisen. Komission mukaan malli ei ole digimarkkinasäädöksen mukainen.
Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun komissio soveltaa digimarkkinasäädöstä ja asettaa sen kautta sakkoja.