Et kai pese päivittäin? Parturi paljastaa, kuinka usein hiukset kannattaisi oikeasti pestä

Kuinka usein hiukset tulisi pestä shampoolla? Useiden asiantuntijoiden mukaan ihmiset, myös suomalaiset, pesevät tukkaansa yleisesti ottaen liian usein.
Vaikka jokaisen ihmisen hiuslaatu ja näin ollen myös hiusten optimaalinen pesutiheys on erilainen, ei kenenkään ole hyvä pestä pehkoaan shampoolla päivittäin – ei, vaikka hiukset rasvoittuisivat helposti. Päivittäisestä pesemisestä on rasvoittuville hiuksille enemmän haittaa kuin hyötyä.
Shampoo nimittäin poistaa päänahasta ja hiuksista luonnollisia öljyjä, jolloin kuivunut päänahka alkaa tuottaa entistä enemmän talia. Paradoksaalista mutta totta, hiusten liiallinen pesu voi siis saada ne rasvoittumaan entistä enemmän.
Ohuille hiuksille riittää kaksi pesukertaa viikkoon
Miestenlehti Gentlemen’s Quarterlyn haastattelema newyorkilaisparturi Julien Farel suosittelee ihmisiä pesemään hiuksensa shampoolla kaksi, maksimissaan kolme, kertaa viikossa.
Kaksi pesukertaa sopii erityisesti ihmisille, joilla on ohuet ja suorat hiukset. Sen sijaan kihara- ja karheahiuksiset pärjäävät monesti vain yhdellä shampoopesulla viikossa, sillä kyseinen hiuslaatu hidastaa talin leviämistä päänahasta hiuksiin.
Shampoottomina päivinä hiukset voi tarpeen vaatiessa – esimerkiksi hikitreenin jälkeen – huuhtoa pelkällä vedellä. Vesipesu auttaa talia huuhtoutumaan päänahasta hiuksiin, jotka myös hyötyvät tästä kosteuttavasta luonnonrasvasta.
Vesi riittää puhdistamaan myös hiuksiin kertyneen hien. Itse asiassa pelkkä vesipesu hikoilun jälkeen voi olla salaisuus muhkeaan hiustyyliin. Hien sisältämä suola antaa meriveden tavoin hiuksille surffitukan tunnun.
Hoitoainetta päivittäin hiusten kasvattajalle
Shampoon sijaan Farel suosittelee ihmisiä käyttämään päivittäin hoitoainetta, joka hoitaa hiuksia ja poistaa niistä likaa. Toisin kuin shampoo, hoitoaine ei kuitenkaan kuivata vaan kosteuttaa hiuksia.
Farel sanoo hoitoaineen päivittäisen käytön olevan erityisen tärkeää, jos hiuksia kasvattaa tai kuivaa hiustenkuivaajalla päivittäin. Mutta mikäli hiukset ja päänahka ovat kovin rasvaiset, ei hoitoaineen kanssa tarvitse lotrata joka päivä.
Kuivashampoo auttaa rasvaisuuteen
Jos hiukset tuntuvat epämiellyttävän rasvaisilta, vaikka shampoopesusta ei ole kulunut kuin päivä, kannattaa hätäavuksi ottaa kuivashampoo. Se imee hiuksista rasvaa ja antaa kampaukselle tuuheutta ja rakennetta.
Kuivashampoo olisi hyvä pestä hiuksista muutaman päivän kuluessa käytöstä, sillä muuten aine voi alkaa ärsyttää päänahkaa.
Lähteet: GQ, Science Alert, Glamour
Uusimmat
-
14:29
Formula ykkösiin hyvin poikkeuksellinen turva-auto: Mersu jakaa tehtävät sähäkän tulokkaan kanssa!
-
14:23
THL: Suomessa on todettu 459 uutta koronavirustartuntaa ja seitsemän kuolemaa – sairaalassa 251 ihmistä
-
14:20
IL: Alexi Laihoa ei ole vielä laskettu haudan lepoon – omaisilla ja leskellä riitaa
-
14:13
MTV seuraa koronan etenemistä: Seitsemän uutta koronakuolemaa – rokotteen saaneita 481 300
-
14:12
Laajassa dopingringissä mukana ollut poliisi yritti tarkistaa selustansa, sai potkut ja yli kaksi vuotta vankeutta
-
14:12
Iivo Niskanen pettymysten jälkeen mukaan – Suomen joukkue maailmancupin päätöskisoihin nimetty
-
Imuroimalla puhtaampi sisäilma? Keskuspölynimuri on erinomainen valinta allergikolle ja lemmikkikotiin Mainos
-
13:39
Jari-Matti Latvalan aavistus osui oikeaan – kilpailijatiimi salaili asioitaan
-
13:28
Kyllästyttääkö kotikokkailu? Hans Välimäki vinkkaa arkea helpottavan jauhelihareseptin: "Herkullinen"
-
13:27
Ravintolat sulkeutuvat tänään ympäri Suomea – näin rajoituksiin suhtaudutaan ikonisessa helsinkiläiskahvilassa: "Yrittäjänä tämä on tietysti vaikeaa"
-
13:26
Valmentajan koronatartunta varjosti EM-hopeaa napanneen Lotta Kemppisen valmistautumista – "Kyllähän se vähän kaoottistakin oli"
-
13:25
Etla: Suomen kustannuskilpailukyky heikkenee selvästi tänä vuonna
-
13:20
Rempseä 42-vuotias maajussi-Pasi etsii rinnalleen vilpitöntä naista: "Sellaista, joka osaisi rakastaa aidosti"
-
13:10
Lääkäriliitto varoittaa: Epidemia on pahimmillaan karkaamassa hallinnasta – "Covid-19 vie yhä suuremman osan terveydenhuollon resursseista"
-
12:57
Erikoislääkärin karu totuus vaikeaa koronaa sairastavien hoidosta: "Lihakset surkastuvat, nesteet eivät pysy oikeissa paikoissa, ravinto ei imeydy – kaikki on sekaisin"
-
12:45
Aleksandr Bolshunovin tuska helpottui – itku muuttui iloiseksi juhlinnaksi
-
12:39
Ruotsalaisnaiselle kolme vuotta vankeutta lapsikaappauksesta – vei poikansa äärijärjestö Isisin hallinnoimille alueille
-
12:34
10 faktaa suomalaisista naisista: Yleisin nimi, pituus, paino, ammatti – tiesitkö näitä?
-
12:25
Eduskunta hyväksyi ravintoloiden sulkemisen kolmeksi viikoksi – vain Ano Turtiainen olisi hylännyt lakiesityksen
-
12:13
Norjalaiset harkitsevat valitusta hiihtotähtensä hylkäämisestä – suomalaisasiantuntija kertoo miten tästä edetään: "Poikkeuksellista"
-
Lataa lisää