Pekingin talviolympialaiset alkavat ensi perjantaina diplomaattisten boikottien varjostamana. Useat länsimaat kuten Australia, Britannia, Kanada, Tanska ja Yhdysvallat eivät lähetä valtiollisia tai poliittisia edustajiaan kisojen avajaisiin tai päättäjäisiin.
Boikottien syynä ovat länsimaiden ja ihmisoikeusjärjestöjen tuomitsemat uiguuri- ja tiibetiläisvähemmistöjen tukahduttava kohtelu, ja Hongkongin mureneva poliittinen asema.
Myös Taiwanin kisajoukkue jättää avajaiset ja päättäjäiset väliin. Kiina pitää Taiwania osana Kiinaa.
Kiina kiistää syytökset vähemmistöjen sorrosta. Pekingin mukaan boikotoijat haluavat politisoida kisat.
Kulttuuriministeri Kurvinen Pekingiin
Kaikki länsimaat eivät ole boikotissa mukana. Suomesta kisojen päättäjäisiin on matkaamassa tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.).
Lue lisää: Urheiluministeri Kurvinen puolustaa Pekingin-matkaansa – päätös boikotista olisi kuulunut ulkopolitiikan johdolle
Lue lisää: Arhinmäki ihmettelee Kurvisen Peking-matkan perusteluita: "Jokainen ministeri päättää itse"
Myös esimerkiksi EU:ssa arvostelua oikeusvaltion murentamisesta saaneen Puolan presidentti Andrzej Duda matkaa Pekingiin. Ranska puolestaan pitää boikottia merkityksettömänä. Äänenpainoon saattaa vaikuttaa se, että Pariisi järjestää kesäolympialaiset 2024.
