Avaruus- ja seksimatka 2015 yhdistää journalismin, taiteen ja bileet. – Haemme kaikille ihmisille kosketuspintaa antavia asioita, emme seksiä avaruusaluksessa -tyyppisiä ratkaisuja, tapahtuman tuottaja kuvaa.
Kilpaile siittiöjuoksussa. Kirjoita vaginallesi. Lähde matkalle Nevadan Extraterrestial Highwaylle. Suunta galaktiseen siemennesteeseen!
Tämä ei ole aikuisviihde-elokuva. Tämä on Heurekan avaruus- ja seksimatka 2015.
– Tämä on neljän tapahtuman sarja, jossa kaikissa pointti on järjestää tapahtumia kaikenlaisille ihmisille. Ajatus on, että on kaksi asiaa, jotka jollakin tavalla jossain vaiheessa enemmän tai vähemmän miettii: avaruus ja seksi, kuvaa Anne Leppäjärvi, vastaava tuottaja avaruus- ja seksimatka 2015 -hankkeessa.
– Molemmista asioista ihmiset haluavat tietää enemmän, molempiin on kyltymätön uteliaisuus. Jos ajattelee ihmiskuntaa, ihmiset ovat aina halunneet mennä syvemmälle ja kauemmas avaruuteen. Yksityinen ihminen taas haluaa koko elämänsä ajan ymmärtää seksistä enemmän ja päästä sen asian kanssa sinuiksi. Löytää sitä itsestään.



