Autokaupoilla huutava pula hyvistä vaihtoautoista: Nämä mallit viedään nyt käsistä!
Vaihtoautoketjut kasvattavat varastojaan ja palkkaavat lisää myyjiä reagoidakseen nopeasti kasvavaan kysyntään.
Vaikka uusien autojen kauppa on ottanut koronavirustilanteen myötä vastaan raskaita iskuja, pyyhkii vaihtoautokaupalla nyt oikein mallikkaasti. Vaihtoautoja on myyty alkuvuonna vain neljä prosenttia vähemmän kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.
J. Rinta-Joupin mukaan heillä vaihtoautojen kysyntä on tällä hetkellä jopa 94 prosenttia korkeampaa kuin huhtikuussa. Eikä tilanne ollut huhtikuussakaan huono. Sekä J. Rinta-Jouppi että Saka raportoivat tuolloin jopa tavanomaista paremmista käytettyjen autojen myyntiluvuista.
Kysyntä on näkynyt myös myynnissä, sillä J. Rinta-Joupin kesäkuun alun vaihtoautokauppa näyttää yli 30 prosenttia kasvua viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Aiemmin se tiedotti käytettyjen henkilöautojen kauppansa kasvaneen kuluneen vuoden toukokuussa jopa 15 prosenttia.
Autoalan Tiedotuskeskuksen mukaan vastaavat käytettyjen henkilöautojen myyntilukemat koko maan osalta olivat huhtikuussa -19 prosenttia ja toukokuussa -5,5 prosenttia.
Nämä perusautot viedään nyt nopeasti käsistä
J. Rinta-Joupin ostopäällikkö Ville Korpela kertoo tiedotteessa, että autoliikkeet pyrkivät ostamaan nyt kaikenlaisia autoja kiivaasti varastoon.
Ammattiostajia kiinnostavat tavallisestikin suositut ja hyvin omistajaa vaihtavat automallit, kuten:
- Audi A4
- BMW 3-sarja
- Ford Focus
- Ford Fiesta
- Honda Civic
- Kia Rio
- Mercedes-Benz E-sarja
- Nissan Qashqai
- Volkswagen Passat
- Toyota Yaris
Vaihtoautoketju Kamuxin ostaja Aleksi Mölläri kertoo oman yhtiönsä tiedotteessa, että luotettavat ja arvostetut automerkit saa helposti myytyä autoliikkeelle, mikäli huollot on tehty ajallaan, auton kunto on hyvä ja auton yleisvaikutelma siisti.
Möllärin mukaan kaikkein halutuin hintaluokka on 10 000–20 000 euroa.
Tätä tukee myös Kamuxin teettämä Suomalaiset autokaupoilla -tutkimus, jonka mukaan 82 prosenttia suomalaisista kertoo maksimibudjetin autoa ostettaessa olevan hintaluokassa 0―24 000 euroa silloin, kun kaupassa on mukana oma vaihtoauto.
Vaihtoautoja varastoon 20 miljoonalla eurolla, sata uutta myyjää...
J. Rinta-Jouppi kertoi kesäkuun alussa investoivansa 15 miljoonaa euroa vaihtoautovarastonsa kasvattamiseen, mutta nyt budjetti on nostettu jo 20 miljoonaan euroon.
– Näemme, että tällä hetkellä autokaupan puolella voittoja voidaan hakea erityisesti vaihtoautojen puolelta ja siksi sen vahvistaminen on meille juuri nyt todella kriittistä, yhtiön toimitusjohtaja Juha Rinta-Jouppi perusteli mittavaa investointia.
Samaan aikaan yhtiö pyrkii kiihdyttämään uusien autojensa myyntiä, sillä yksi myyty uusi auto tarkoittaa yleensä myös vaihtoautovaraston kasvamista yhdellä autolla, sillä moni antaa vanhan autonsa vaihdossa.
Vaihtoautokauppa käy kuumana myös Sakalla, sillä se tiedotti toukokuussa palkkaavansa yhteensä jopa sata uutta automyyjää.
Lähteet: J. Rinta-Jouppi, Saka, Kamux
Uusimmat
-
12:19
Kentuckyssa aborttioikeudesta kamppaillaan oikeussalissa ja vaaliuurnilla – aborttiklinikkaa johtava Anne Ahola: "Kukaan ei anna oikeuksia naisille täällä"
-
12:15
Laulaja Ilta juhli ensimmäistä hääpäiväänsä – otokset keräävät ylistystä: "Miten coolit hääkuvat"
-
12:09
Uzbekistanissa ainakin 18 kuollut protestien yhteenotoissa
-
11:57
Max Verstappen koki karun takaiskun F1-kisan aikana – epäilyksille tuli vastine ruutulipun jälkeen
-
11:56
10-vuotias lapsi jäi jumiin vesiesterataan Ikaalisten kylpylän edustalla
-
11:55
Manchester City -tähti siirtyy Arsenaliin yli 50 miljoonalla eurolla
-
11:46
Ranskalainen Neoen selvittää aurinkovoimatuotannon rakentamista Suomeen – "Mittakaavaltaan ainutlaatuinen hanke Suomelle"
-
11:25
12 000 varusmiestä astuu palvelukseen – maanpuolustustahto on ennätyskorkealla: "On huomattu, että palvelus elää ja on olemassa ihan syystä"
-
11:14
Pelottavat kuvat F1-kuskin karmeasta kolarista – näin auto lähti ilmalennolle
-
11:11
Helppo testi paljastaa, onko rannalla sinilevää – älä sorru harhaluuloon: "Silloin vesi on kaikista myrkyllisimmillään"
-
11:11
Bussiturma Intiassa: ainakin 16 kuollut ja 25 loukkaantunut, mukana koululaisia
-
11:00
Harry Styles perui Kööpenhaminan keikkansa ostoskeskuksessa tapahtuneen ammuskelun vuoksi
-
10:59
Britannian F1-kisa sai käsittämättömän upean lopun – kaikki huipentui eeppiseen kolmintaisteluun
-
10:57
Tämä näky voi jäädä kummittelemaan: Dodgen pyörä irtosi pahimmalla mahdollisella hetkellä
-
10:51
Tennistähtiä sakotettiin rumasta käytöksestä
-
10:49
Luhanskin kuvernööri: Ukraina olisi voinut jatkaa taistelua Lysytshanskista, mutta sotilaat olisi piiritetty – MTV seuraa sotaa
-
10:40
Hintalappu jopa satoja miljardeja – tällaista apua Ukrainan massiivinen jälleenrakennus tarvitsee kipeästi Suomeltakin
-
10:28
Venäjällä pidätetystä tähtivahdista julki uusia kuvia – täällä hän on väitetysti syyskuuhun saakka
-
10:26
Vaaralliset tulitikkuleikit: Poliisi sai hälytyksen savusta päiväkodilla – sivullisen ripeä toiminta pelasti tilanteen
-
10:18
Elina Gustafsson ja Ansku Bergström kertovat, mihin rakastuivat toisissaan: "Mitä suuri kansa ei tiedä..."
-
Lataa lisää