Koronavirus on tehnyt tuhojaan autoteollisuudelle sekä -kaupalle jo tovin. Pahiten on kärsinyt uusien autojen myynti, mutta vaikutusta on ollut myös käytettyjen autojen kauppaan. Kaksi suurta autoliikeketjua raportoi kuitenkin viime vuoden huhtikuuta vastaavista ja jopa sitä paremmista myyntiluvuista.
J. Rinta-Jouppi avasi tiedotteessaan sen omia myyntilukuja maalis-huhtikuulta. Yhtiön mukaan käytetyt autot liikkuvat tällä hetkellä suurin piirtein samaan tahtiin kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.
Vaikka suomalaisia on tyypillisesti kiinnostanut J. Rinta-Joupin valikoimista noin 10 000–13 000 euron hintaluokan käytetyt autot, on keskimääräisen käytetyn auton keskihinta noussut huhtikuun aikana yli 15 000 euroon. Muutaman vuoden ikäisillä vaihtoautoilla on siis tällä hetkellä vahva kysyntä.
Lue myös: Autokauppias paljastaa: Tämän hintaiset autot kiinnostavat suomalaisia kaikkein eniten
– Nyt myydyistä ajoneuvoistamme noin 40 prosenttia oli vuosimallin 2015–2017 ajoneuvoja, eli melko uusia ja arvokkaita, J. Rinta-Joupin toimitusjohtaja Juha Rinta-Jouppi toteaa.