Ruotsalainen syyttäjä kuuli maanantaina Wikileaks-vuotosivuston perustajaa Julian Assangea, 45, Ecuadorin suurlähetystössä Lontoossa.
Keskustelujen sisältö jäi mysteeriksi, sillä syyttäjä ei kommentoinut niitä mitenkään eikä Assangen ruotsalaista asianajajaa Per Samuelssonia päästetty edes paikalle.
Myöskään Assange ei pitänyt tiedotustilaisuutta lähetystön parvekkeella, kuten hänellä toisinaan on ollut tapana.
Samuelsson kertoi kuulemisen kestävän usean päivän ajan.
Assange on pakoillut suurlähetystössä yli neljä vuotta välttääkseen luovutuksen Ruotsiin.
Assangea haluttiin kuulla Ruotsissa vuonna 2010 tapahtuneista epäillyistä seksuaalirikoksista. Kaikki muut epäilyt paitsi raiskausepäily ovat jo vanhentuneet. Assange pelkää, että Ruotsi luovuttaisi hänet Yhdysvaltoihin. Siellä hän voisi saada vakoilusyytteet, joista maksimituomio on kuolemanrangaistus.
Assange haluaa puhdistaa maineensa
Assangea kuultiin nyt asian tiimoilta ensimmäistä kertaa sen jälkeen, kun poliisi kuulusteli häntä heti tapahtumien jälkeen. Assange itse kertoi asianajajansa välityksellä olevansa valmis yhteistyöhön "puhdistaakseen maineensa".
