Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Arvostetulta kiekkojohtajalta jyrkkä mielipide karsintojen palauttamisesta SM-liigan ja Mestiksen välille: "Ei mitään mieltä"

2:50Mikko Leinonen: CHL on täyttä totta ja se otetaan tosissaanMikko Leinonen puhuu videolla Tapparan osallistumisesta CHL:ään. Miikka Jääskeläinen
Julkaistu 01.12.2019 08:32
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Tapparan pitkäaikaisella toimitusjohtajalla Mikko Leinosella on vahva näkemys SM-liigan muuttamiseen entistä avoimemmaksi sarjaksi. 

SM-liiga ja Jääkiekkoliitto tekivät vuonna 2018 sopimuksen, ettei SM-liigassa järjestetä ainakaan toistaiseksi karsintoja. Keskustelu SM-liigan laajemmasta avaamisesta on kuitenkin jatkunut. 

Lisää vettä myllyyn tuli, kun urheiluoikeuden asiantuntija Olli Rauste kertoi MTV Urheilulle, että sarjan sulkeminen on laitonta. 

SM-liiga on periaatteessa avoin, sillä sarjaan on mahdollista hakea, jos lisenssiehdot ovat kunnossa. Tapparan menestysaikojen toimitusjohtaja Mikko Leinonen pitää koko keskustelua karsinnoista ja laajemmasta avaamisesta ajanhukkana. 

– Joukkueen pitää kehittyä itse, eikä odottaa apua ulkopuolelta. Me olemme kehittyneet vuosien varrella, ja niin on moni muukin seura. Ei ole mitään mieltä, että aletaan syyttää muita tai järjestelmää. 

– Emme me voi kilpailla rahassa esimerkiksi Rauman Lukon kanssa. Meidän on pitänyt löytää oma tie, hän vertailee.  

(Juttu jatkuu kuvan jälkeen)

1.03698167 (1)
Mikko Leinonen kannattaa vahvasti nykyistä SM-liigan mallia, jossa ei pelata karsintoja.Miikka Jääskeläinen

"Karsintasarja ei paljon lohduta"

Leinosen mielestä karsintasarja olisi vain pieni sivujuonne, joka ei nostaisi kokonaistuloja merkittävästi. 

– Yhdessä karsintasarjassa olisi maksimissaan seitsemän ottelua. Se kiinnostaisi varmasti yleisöä, mutta sieltä tulee hyvin vähän euroja. Ei se paljon lohduta, kun runkosarjassa on 60 peliä. Ne pitää saada kiinnostaviksi. 

Leinonen tähdentää, että sarjan osittainen sulkeminen toi seuroille työrauhaa tehdä pitkän ajan suunnitelmia. 

– Toivoisin, että Mestiksen seurat tekisivät 3–5 vuoden suunnitelmia taloudessa. Ei ole moni sitä tehnyt. 

Tapparan toimitusjohtaja muistuttaa lisenssijärjestelmästä, joka on tiukka jopa SM-liigan huippuseuroille. 

– Ehdot ovat koko ajan kiristyneet. Joudumme esittämään välitilinpäätöksiä, ettei yhtiö pääse velkaantumaan. 

Monet SM-liigan pudotuspelimahdollisuutensa menettäneet seurat ovat myyneet pelaajia loppukauden aikana. Ilmiö on saanut paljon kritiikkiä, mutta siinä on hyvätkin puolensa. 

– Se kuuluu bisnekseen. Ja monet pelaajiaan myyneet seurat ovat pelanneet nyt paremmin. 

Pelaajavaihtoa toimivammaksi

Tapparan toimitusjohtaja on joka tapauksessa sitä mieltä, että SM-liigan ja Mestiksen yhteistyötä olisi saatava paremmaksi. 

Mestiksessä on saanut olla tällä kaudella enää kolme aikuisikäistä (ennen vuotta 1999 syntynyttä) SM-liigapelaajaa vuokralla. Leinonen pitää systeemiä huonona ja ihmettelee, ettei pelaajayhdistys ole puuttunut asiaan. 

– Tapparalla ja Ilveksellä olisi tuossa vieressä KooVee. Nyt meidän pelaajia on pelannut esimerkiksi TuTossa. Ei siinä ole mitään järkeä. 

Vuodenvaihteessa eläkkeelle jäävä kiekkojohtaja muistelee vielä aikoja, jolloin Mestiksen seurat pystyivät maksamaan liigapelaajista vuokria. 

– En tajua, että mihin ne rahat ovat hävinneet. 

Lisää aiheesta:

Suomi-kiekko yksimielinen vain muutoksen tarpeesta – "Tuntuu, ettei kenelläkään ole hyvä olla"Tapparan tähtipelaaja pitää SM-liigan ratkaisua katastrofina – tykittää suoraa puhetta MTV Urheilulle: "Siellä on liian monta suojatyöpaikkaa"MTV Urheilu selvitti: Erimielisyys repii SM-liigaa, tätä kysymystä varjellaan kuin valtionsalaisuutta – "Osa ei suurin surminkaan suostuisi"SM-liigaseuroissa mitta täyttymässä: Sopimus Jääkiekkoliiton kanssa vaarassa sortua – tämä mullistaisi suomalaista jääkiekkoaIsmo Lehkonen räjäyttäisi koko SM-liigan: radikaali uudistusehdotus sarjajärjestelmään – vuodessa Suomi-sarjasta liigamestariksi!SM-liiga taklasi itsensä nurkkaan – joukkuemäärän supistaminen mahdollista vain "oman käden" kautta
LiigaMestisUrheiluTapparaJääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 19:07
    HIFK

    Oho: HIFK jysäytti yllätyksen SM-liigassa

  • 18:27
    TPS

    Karmivaa menoa: TPS sai kylmää kyytiä Turussa

  • 17:40
    Sport

    Dramaattinen ratkaisu 23 sekuntia ennen loppua: Antti Raannan varusteet lensivät – Doug Shedden juhlii avausvoittoa

  • 15:37
    SaiPa

    SM-liigatuomari antoi palaa: "Et sä voi mennä spedeilee!"

  • 09:38
    Ilves

    Asiantuntijoilta selvä näkemys Ilveksestä – Tommi Niemelä vastasi kärkkääseen väitteeseen