Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Analyysi: Yhdysvaltojen jäänmurtajatilauksia ja Suomen F35-hävittäjiä voi pitää yhä kelpo kauppoina

ANALYYSI
Havainnekuva RMC:n Rauman telakan Yhdysvaltojen rannikkovartiostolle rakentamasta jäänmurtajasta.
Havainnekuva RMC:n Rauman telakan Yhdysvaltojen rannikkovartiostolle rakentamasta jäänmurtajasta.RMC
Julkaistu 21.01.2026 17:27
Toimittajan kuva
ANALYYSI:

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

OssiRajala

Yhdysvallat on presidentti Donald Trumpin voimapolitiikan myötä Euroopan epäsuosiossa. Kauppaa kauhistuttavan supervallan kanssa on silti pidettävä arvossa, kirjoittaa MTV Uutisten politiikan ja talouden toimittaja Ossi Rajala.

Viime päivinä esillä on ollut huolestuneita näkemyksiä siitä, kuinka pahasti Euroopan ja Yhdysvaltojen suhteet kärjistyvät.

Helsingin Sanomissa espanjalainen geopolitiikan riskianalyytikko Bernardo Navazo piti jopa todennäköisenä, että jäänmurtajatilaukset pakotetaan perumaan, jos Yhdysvallat ottaa Grönlannin haltuunsa.

Jos-sanoja on vielä paljon, ja juridisesti telakoita olisi hyvin vaikea pakottaa luopumaan sovituista tilauksista.

Elinkeinovapaus antaa EU:ssa laajan suojan yrityksille tehdä kauppaa kenen kanssa haluavat, kunhan pakotteita ei ole. 

Jäänmurtajakaupan perumisella tai vaikeuttamiselle olisi lisäksi monia huonoja puolia.

Suomi menettäisi noin 10 000 henkilötyövuoden työllisyysvaikutuksen tilanteessa, jossa taloustaantuma on kestänyt pitkään ja tarve talouskasvulle on huutava. Telakoille todennäköisesti aiheutuvat sopimussakot olisivat suuria, jos toimitukset peruttaisiin.

Lisäksi suhdetta Yhdysvaltoihin ei ole Euroopassa varaa täysin romuttaa huolimatta siitä, että sen nykyinen presidentti käyttäytyy ajoittain kuin kiristäjä ja horjuttaa kansainvälistä sopimusjärjestelmää.

Esimerkiksi Ukrainan menestys rauhantunnusteluissa nojaa pitkälti siihen, kuinka paljon se saa tukea Yhdysvalloilta.

Ja Venäjän uhkaa vastaan myös Eurooppa tarvitsee vielä ainakin lähivuodet Yhdysvaltojen vankkaa tukea ja yhtenäistä Natoa.

Vuodesta 2028 alkavat jäänmurtajatoimitukset vaikuttavat Grönlanti-uhittelusta huolimatta yhä kelpo kaupalta. Ainakin keskiviikkona Trump sanoi, ettei aio käyttää voimaa.

Hermostuneisuutta ilmassa

EU saattaa tarvita lähiaikoina vastatulleja tai muita kauppapoliittisia aseita, mutta niitä olisi osattava käyttää taitavasti, ilman ylilyöntejä. Suhteita oikuttelevaan supervaltaan on samalla osattava vaalia.

On muistettava, etteivät kaikki Yhdysvalloissa ajattele presidentti Trumpin tavoin. Demokraattien lisäksi myös osa republikaaneista kavahtanee eurooppalaisten liittolaisten kiristystä tulleilla.

Yhdysvallat on yhä demokratia, vaikka sen nykymeno kauhistuttavaa onkin.  

Hermostuneisuutta on kuitenkin ilmassa, sillä useat talouspolitiikan asiantuntijat kieltäytyivät kommentoimasta Suomen jäänmurtajatilauksia nykyisessä geopoliittisessa tilanteessa, kun MTV Uutiset haastatteluja pyysi.

Miksi F35-hävittäjät?

Trumpin voimapolitiikan myötä ainakin Espanja ja Kanada ovat miettineet uudelleen hävittäjäkauppojaan. Yhdysvaltoja ei ole pidetty enää kaikkein luotettavimpana kauppakumppanina.

Suomi sen sijaan päätti hankkia 64 F35-hävittäjää Yhdysvalloista. 

Jälkiviisastelussa on hyvä muistaa se, että Puolustusvoimat painottaa F35:n olevan paras vaihtoehto Suomen puolustustarpeisiin. F35-hävittäjää on vaikea havaita tutkassa ja sen sensorijärjestelmää ja iskukykyä pidetään ylivertaisina.

Esimerkiksi Venezuela käyttää venäläistä ilmatorjuntakalustoa, mutta siitä ei ollut vastusta Yhdysvaltojen Maduro-operaatiossa, jossa myös F35-hävittäjiä oli eri lähteiden mukaan mukana. Lisäksi Israel saavutti taannoin F35-hävittäjillä ilmaherruuden Iranista.

Suomella ei ole yhtä suotuista sijaintia Espanjaan verrattuna. Venäjän naapurissa ei voida hankkia huonoa kalustoa diplomaattisista tai moraalisista syistä. Siksi myös Israelista ostetaan aseistusta Gazasta huolimatta.

Hävittäjiä valmistava Lockheed Martin -yritys on sanonut puuttuvansa maailmalla havaittuun pulaan F35:n varaosista. Yritykselle olisi katastrofaalista, jos sen tuotetta ei pystyttäisi kunnolla huoltamaan.

Taustakeskusteluissa puolustushallinnossa ollaan hyvin tyytyväisiä F35-hankintaan eikä vaihtoehtoja sille enää ole. Sopimus on tehty, ensimmäinen kone on valmis ja monia muita rakennetaan Lockheed Martinin linjastolla.

Nykyiset Hornet-hävittäjät vanhentuvat seuraavien neljän vuoden aikana. Korvaajiksi ennättävät vain tilatut F35-hävittäjät.

Hävittäjäkaupan paneminen uusiksi olisi järjetöntä ja tuskin edes mahdollista.

On pakko luottaa, että Lockheed Martin ja Yhdysvallat pitävät kiinni siitä, mistä on sovittu.

AnalyysiTalousTrumpin YhdysvallatJäänmurtajatHävittäjätKauppaKauppasota
Toimittajan kuva
Ossi Rajala
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Vihreistä purkaus: "Haluan sanoa muutaman asian aika suoraan"Ostaisiko Suomi vielä F-35-hävittäjät Yhdysvalloista? "Varmasti vaikuttaisi"Kommentti: Trumpin Suomi-tullit katkaisevat Stubbin golf-mailanArvio: Putin nolattiin – "Siinä se"Analyysi: Venäjä kihisee, Putin hymyilee – Trump sanoi taikasanan ja teki maailmasta Suomelle vaarallisemmanKommentti: Trumpin erikoisjoukot kaappasivat presidentin ja halveksivat kansainvälistä oikeutta – ja me hyväksymme sen
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Analyysi
  • 4.1.05:00
    Venezuela

    Analyysi: Venäjä kihisee, Putin hymyilee – Trump sanoi taikasanan ja teki maailmasta Suomelle vaarallisemman

  • 30.10.202508:03
    Ydinaseet

    Analyysi: Trump veti yllättäen esiin ydinasekortin – ja paljasti USA:n heikkouden

  • 28.10.202508:54
    Varusmiehet

    Analyysi: Syytä huoleen – Puolustusvoimat ei tiedä, kuinka moni varusmiehistä osaa uida

  • 26.10.202519:16
    Asuntolaina

    Analyysi: Yksi kuva kertoo karulla tavalla, kuinka Suomen lainamarkkinat poikkeavat muusta Euroopasta

  • 24.09.202514:34
    Ilkka Ahtiainen

    Päätoimittajan analyysi: Trump tökkii Putinia herkkiin kohtiin – yksi asia hätkähdyttävässä somepostauksessa jäi avoimeksi