Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ampumahiihtoliitto koki takaiskun 240 000 euron riidassa – apuraha jäi saamatta erikoisen syyn takia

All Over Press
Julkaistu 27.05.2020 20:13

MTV URHEILU-STT

Ampumahiihtoliiton syksyllä 2018 jättämä valitus saamatta jääneestä vuoden 2018 valtionavusta on hylätty Helsingin hallinto-oikeudessa, liitto tiedotti keskiviikkona. Kyse oli noin 240 000 eurosta.

Liiton valtionapukuvioista kohistiin keväällä 2018, kun alussa luultiin liiton unohtaneen toimittaa valtionapuhakemuksen ajoissa Opetus- ja kulttuuriministeriöön (OKM). 

Liitto vakuutteli jättäneensä hakemuksen ajoissa, ja sen vahvisti myös Helsingin hallinto-oikeus päätöksessään. Rahat jäivät kuitenkin saamatta tietoteknisten kiemuroiden myötä.

– Hakemusasiakirja oli tallentunut palveluun sellaisessa teknisessä muodossa, että se ei ole ollut lain edellyttämällä tavalla OKM:n käsiteltävissä ilman huomattavan työläitä järjestelmätason hakuja, jotka edellyttivät ministeriöltä ulkopuolista asiantuntemusta. Ministeriö ei siten hallinto-oikeuden mielestä menetellyt hallintolain vastaisesti jättäessään Ampumahiihtoliiton hakemuksen tutkimatta, liitto kertoi keskiviikkona.

Liitolla on kuukausi aikaa päättää, valittaako se tuoreesta päätöksestä korkeimpaan hallinto-oikeuteen.

Lisää aiheesta:

Annimari Korte valitti kohupäätöksestä – sai nyt jyrkän vastauksenAmpumahiihtoliitto jäi vaille 240 000 euron avustusta – KHO hylkäsi valituksen apurahapäätöksestäOlympiakomitea taistelee rahoistaan loppuun asti – kiista takaisinperinnästä korkeimpaan hallinto-oikeuteenHelsingin hallinto-oikeus hylkäsi pääosin Olympiakomitean valituksen valtionavustustensa takaisinperinnästä: "Olemme pettyneitä päätökseen"Ampumahiihtäjät jäämässä ilman tukea – hakevat muutosta oikeusteitse Olympiakomitea valittaa hallinto-oikeuteen Valon takaisinperinnästä
AmpumahiihtoUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Ampumahiihto
  • Eilen10:33
    Hiihtolajit

    Laura Dahlmeierin tapauksessa uusi päätös

  • ma11:35
    Urheilu

    Laura Dahlmeierin tragediassa yllätyskäänne

  • 28.8.20:33
    Hiihtolajit

    Tyly viesti Venäjän ampumahiihtäjille: "Ei ole tilaa"

  • 26.8.21:46
    Hiihtolajit

    Näin käy ampumahiihtäjä Arttu Heikkisen jatkolle maajoukkueessa

  • 26.8.15:55
    Urheilu

    Metsästyskaveriinsa osunut ampumahiihtäjä Arttu Heikkinen sai tuomion