Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Alkaako Red Bullin lähtölaskenta F1-sarjasta? Toto Wolffilla selvä näkemys edessä olevasta päätöksestä

xpbimages.com
Julkaistu 03.11.2020 07:00
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Jos Mercedeksen tallipäällikön Toto Wolffin käsitys on ajan tasalla, F1-sarjan moottorikehityksen jäädyttämistä vaatinut Red Bull tullaan jyräämään neuvottelupöydässä.

LUE MYÖS: Red Bull uhkaa lähteä F1-sarjasta ensi kauden jälkeen – Ferrari ei taivu painostukseen: "He voivat milloin tahansa koputtaa oveen"

Red Bull menettää moottorivalmistajansa Hondan kauden 2021 jälkeen eikä talli ole toistaiseksi keksinyt ratkaisua tilanteeseensa. Siirtyminen Ferrarin tai Renault’n asiakkaaksi tuntuu mahdottomalta eikä Mercedes ole halukas antamaan moottoreitaan pahimman kilpailijansa käyttöön.

Red Bull on väläyttänyt ajatusta Hondan moottorien ottamisesta omien siipiensä suojaan, mutta ehtona tähän on nopea päätös moottorikehityksen jäädyttämisestä ensi vuoden ajaksi. F1:ssä tekninen sääntöuudistus on jo siirretty vuodella eteenpäin kauteen 2022.

Red Bull on uhannut jopa lähteä lajista, jos se ei saa tahtoaan läpi moottoriasiassa. Hyvää kehitystyötä voimayksikkönsä kanssa tekevä Renault ja surkeasti tällä kaudella moottorinsa kanssa onnistunut Ferrari ovat kuitenkin jäädytystä vastaan, mikä riittää Mercedes-pomo Toto Wolffin mukaan ratkaisemaan asian.

– Uskoakseni, jos kaksi tallia tai kaksi moottorivalmistajaa on sitä vastaan, se ei voi tulla voimaan, Wolff kommentoi Imolan kisaviikonloppuna.

Wolff ymmärtää syyt kahden autojätin mielipiteen taustalla. Mercedes puolestaan ottaisi mielellään vastaan päätöksen, joka estäisi kilpailijoita ottamasta sen etumatkaa kiinni.

– Heillä (Ferrarilla ja Renault’lla) on syynsä, miksi he vastustavat sitä ja toisaalta me lähestymme asiaa samalla tavalla kuin Honda ja Red Bull.

– Renault ja Ferrari ovat olleet aika suoria kannastaan, joten valitettavasti en usko sen toteutuvan, Wolff kommentoi.

Lisää aiheesta:

Ferrarilta yllätyskäänne: F1:n valtatiimi ei vastustakaan kiisteltyä sääntöä – jalon teon takana myös oman edun tavoitteluToto Wolff ei halua Mercedeksen pahinta kilpakumppania pois F1:stä – "Meidän pitää tehdä kaikkemme sen eteen"F1:n kulisseissa tapahtuu: Red Bull hakee isoa sääntömuutosta – Mercedes tyrmää hurjan idean: "Se olisi lajin loppu"Mercedeksen F1-sopimuksesta alkoi kohina – Toto Wolff kiistää huhut McLaren-yhteistyön taustaltaOuto peliliike F1-kulisseissa aiheutti rajun epäilyn: veteleekö Mercedes naruja toisen tallin taustalla?Ferrari jatkaa uhkailuaan: veto-oikeuden käyttö mahdollista moottorikiistassa
F1Red BullMercedesToto WolffFerrariRenaultUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"