Mercedekseltä tyly ilmoitus: Red Bullin turha odottaa mestarimoottoria – Toto Wolff vihjaa kuitenkin yllätyskäänteestä
F1-sarjan johtava moottorivalmistaja Mercedes ei aio aloittaa neuvotteluita ilman moottoritoimittajaa kauden 2021 päätteeksi jäävän Red Bullin kanssa. Mersu-pomo Toto Wolffin mukaan Red Bullilta saatetaankin nähdä yllätysveto.
MAINOS
Koko F1-kausi C Moressa!
Eifelin GP suorana 9.-11.10.
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Eifelin GP klo 15.05, ennakkotunnelmat klo 14.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Red Bullin ja sen kakkostiimin AlphaTaurin nykyinen moottorivalmistaja Honda ilmoitti viime viikolla vetäytyvänsä formula ykkösistä reilun vuoden kuluttua.
Ensi kaudesta alkaen Williamsin, Aston Martinin ja oman tehdastiiminsä lisäksi myös McLarenille moottoreita toimittava Mercedes ei tallipäällikkö Toto Wolffin mukaan edes mieti Red Bullin kanssa neuvottelemista.
– Ei. Olemme melkein siinä tilanteessa, ettemme voi valmistaa voimayksiköitä kaikille. Kapasiteettia ei siis ole, Wolff kommentoi tallipäälliköiden lehdistötilaisuudessa Saksan Nürburgringillä.
Ferrarilla on tällä hetkellä asiakkainaan Alfa Romeo ja Haas. Sen sijaan Red Bullin entisellä valmistajalla Renault’lla ei ole ainuttakaan oman tehdastiiminsä lisäksi. F1-sarjan sääntöjen mukaan vähiten asiakkaita omaavan on tarvittaessa otettava ilman moottoria jäävä talli omaan leiriinsä.
Riitaisasti Renault’lta vuoden 2018 päätteeksi lähtenyt Red Bull ei ole ranskalaisyhtiön tallipomon mukaan ottanut vielä yhteyttä heihin.
– Voin vahvistaa, etten ole saanut yhteydenottoa Red Bullilta moottoreiden toimittamiseen liittyen, Abiteboul vitsaili.
Ferrarin Mattia Binotto sen sijaan piti mahdollisena, että italialaistiimin on pohdittava asiaa. Wolff uskoo, että Red Bullin moottoriurheilupomo Helmut Marko on jo askeleen edellä asiassa.
– Minulla ei ole epäilystäkään, etteikö Helmutilla olisi b-suunnitelmaa. Tuskin heidän tarvitsee tukeutua yhteenkään nykyiseen moottoritoimittajaan, Wolff vihjaa.
Uusimmat
-
17:55
Suomen surkein kuski -jaksossa dramaattisia hetkiä – kaasu ja jarru menevät sekaisin kohtalokkain seurauksin
-
17:54
Suomalaisvahti siirtyy KHL:stä Ruotsiin
-
17:54
Onko tässä Helsingin laiminlyödyin stop-merkki? – "Sakkotuloilla voisi maksaa hoitajien palkankorotukset, hävittäjät ja paikata hallituksen alijäämän"
-
17:53
Rajut taistelut jatkuvat Itä-Ukrainassa – Sjeverodonetskin kaupunki on lähes eristyksissä
-
17:33
Venäjän maajoukkueilla erikoinen ongelma: kivet puuttuvat!
-
17:25
Saapuiko kesä? Vuoden tähän asti korkein lämpötila 21,7 astetta mitattiin Kouvolassa – katso paikkakuntasi sääennuste
-
17:10
Venäjän iskussa sotilastukikohtaan viime viikolla kuoli lähes 90 ihmistä – MTV seuraa sotaa
-
17:02
Mies kuoli jäätyään rekan katon alle Leppävirralla
-
17:00
Sointu Borg lataa suorat sanat kumppaninsa rahoilla eläville naisille: "Lopulta päädyt hävikkiin tai alekoriin"
-
16:52
USA:n nuorukainen tunaroi siniviivalla – Tshekin tehohyökkääjä veivasi näyttävän osuman
-
16:47
Tytön kiusaaminen johti isän väkivallantekoon – löi tyttärensä kiusaajaa kasvoihin
-
16:32
Mikael Granlund sai irtioton MM-arjesta perheen parissa – nyt vastaan tulee jotain tuttua HIFK-ajoilta
-
16:31
Gianpaolo huomasi yhden oleellisen ongelman suomalaiskaupoissa myytävissä mozzarellajuustoissa – päätti tarttua tuumasta toimeen
-
16:13
Venäläisdiplomaatti erosi tehtävästään YK:ssa, kritisoi rajusti Venäjän johtoa – "En ole koskaan hävennyt maatani näin paljon"
-
16:13
Leijonat-vahdista hilpeä vertaus IIHF:n listauksessa
-
16:09
Leijonat-pakki joutui katsomoon: "Ei niin hyvin mennyt" – palaako tositoimiin?
-
16:05
Oluen hinta MM-kisoissa nousi otsikoihin – nyt puhuu kisatorin pitäjä: "Mieti nyt"
-
16:00
Pfizerin mukaan sen koronarokote sopii myös alle 5-vuotiaille
-
15:54
Harri Säteri jäi mystisesti sivuun Leijonien vahvuudesta – kertoo nyt poissaolon taustoista
-
15:48
Olli Jokinen muisteli C Morella MM-kisoissa saamaansa kritiikkiä – "Kyllä sieltä tikaria tuli"
-
Lataa lisää