Mercedekseltä tyly ilmoitus: Red Bullin turha odottaa mestarimoottoria – Toto Wolff vihjaa kuitenkin yllätyskäänteestä
F1-sarjan johtava moottorivalmistaja Mercedes ei aio aloittaa neuvotteluita ilman moottoritoimittajaa kauden 2021 päätteeksi jäävän Red Bullin kanssa. Mersu-pomo Toto Wolffin mukaan Red Bullilta saatetaankin nähdä yllätysveto.
MAINOS
Koko F1-kausi C Moressa!
Eifelin GP suorana 9.-11.10.
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Eifelin GP klo 15.05, ennakkotunnelmat klo 14.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Red Bullin ja sen kakkostiimin AlphaTaurin nykyinen moottorivalmistaja Honda ilmoitti viime viikolla vetäytyvänsä formula ykkösistä reilun vuoden kuluttua.
Ensi kaudesta alkaen Williamsin, Aston Martinin ja oman tehdastiiminsä lisäksi myös McLarenille moottoreita toimittava Mercedes ei tallipäällikkö Toto Wolffin mukaan edes mieti Red Bullin kanssa neuvottelemista.
– Ei. Olemme melkein siinä tilanteessa, ettemme voi valmistaa voimayksiköitä kaikille. Kapasiteettia ei siis ole, Wolff kommentoi tallipäälliköiden lehdistötilaisuudessa Saksan Nürburgringillä.
Ferrarilla on tällä hetkellä asiakkainaan Alfa Romeo ja Haas. Sen sijaan Red Bullin entisellä valmistajalla Renault’lla ei ole ainuttakaan oman tehdastiiminsä lisäksi. F1-sarjan sääntöjen mukaan vähiten asiakkaita omaavan on tarvittaessa otettava ilman moottoria jäävä talli omaan leiriinsä.
Riitaisasti Renault’lta vuoden 2018 päätteeksi lähtenyt Red Bull ei ole ranskalaisyhtiön tallipomon mukaan ottanut vielä yhteyttä heihin.
– Voin vahvistaa, etten ole saanut yhteydenottoa Red Bullilta moottoreiden toimittamiseen liittyen, Abiteboul vitsaili.
Ferrarin Mattia Binotto sen sijaan piti mahdollisena, että italialaistiimin on pohdittava asiaa. Wolff uskoo, että Red Bullin moottoriurheilupomo Helmut Marko on jo askeleen edellä asiassa.
– Minulla ei ole epäilystäkään, etteikö Helmutilla olisi b-suunnitelmaa. Tuskin heidän tarvitsee tukeutua yhteenkään nykyiseen moottoritoimittajaan, Wolff vihjaa.
Uusimmat
-
09:08
NHL:n yön suomalaiset: Upean maalin laukonut Joonas Donskoi tuikki ykköstähtenä – Mikko Rantanen nousee pistepörssissä
-
09:03
Vuosi Salkkareissa! Konsta Hietanen hyppäsi poliisin saappaisiin – näin oikeat poliisit kommentoivat roolisuoritusta
-
09:02
MTV:n ruokatoimittaja testasi ylistetyn, kermaisen kanaruoan: Tämä ohje kannattaa ottaa talteen!
-
08:57
MM-hiihdoissa poikkeava sääntöratkaisu – Suomen joukkueesta vihreätä valoa
-
08:47
Myanmarissa sotilaat ampuivat kovilla mielenosoittajia vastaan – ainakin kolme kuoli
-
08:22
Tapparan hylätty maali nostatti kovan keskustelun – Lasse Kukkosella ehdotus uudeksi säännöksi
-
08:10
Jo toinen nainen syyttää New Yorkin kuvernööriä seksuaalisesta ahdistelusta
-
08:06
Henna, 25, alkoi nähdä harhoja kesken raskauden, syyksi paljastui erittäin harvinainen sairaus: "Minulla kävi vain huono tuuri"
-
08:03
Sunnuntaina nähdään Suomen MM-mitalisauman kannalta iso suoritus – "Vaiva saatiin kuriin vasta täällä"
-
08:02
Suvi Pitkänen biletti rankasti viime kesänä suhdekriisin aikana – hyppy tuntemattomaan auttoi oivaltamaan tärkeän asian
-
08:00
Hakijamaiden ihmisoikeudet laitettava puntariin arvokisoja myönnettäessä, odottaa Suomen Olympiakomitean uusi puheenjohtaja Jan Vapaavuori
-
07:56
Suomalaispuolustajalle harvinaista herkkua NHL:ssä – pitkä kuiva kausi poikki upealla tavalla: "En aio valehdella"
-
07:40
Molemmat jalkansa menettänyt formulalupaus toteutti hurjan haasteen – Valtteri Bottaskin ihasteli: "Legenda"
-
07:30
Jari Isometsältä häkeltynyt reaktio Suomen joukkuevalintaan: "Ai Pärmäkoski lähti?"
-
07:29
Valtteri Filppula keräsi kauden ennätyspisteensä – Aleksander Barkovilta viileä harhautus voittolaukauskilpailussa
-
07:08
Trump puhuu konservatiivien konferenssissa - tapahtuma keskittynyt ex-presidentin ympärille, paikalla häntä esittävä lähes 2-metrinen kultapatsas
-
07:07
Näiden katsomisen jälkeen peset kätesi ja käytät kasvomaskia oikein – MTV Uutisten simulaatiot näyttävät, miten "korona" leviää
-
07:05
Australialainen Katelyn, 23, pudotti painoaan 46 kiloa seitsemässä kuukaudessa – näin se onnistui: "Jäin heti koukkuun"
-
07:00
Sunnuntain suomalaiset Oberstdorfin MM-kisoissa: Mitalisti Ilkka Herola jälleen tositoimissa – parisprintterit jahtaavat menestystä
-
06:35
Koronarajoitusten vastustus yltyi väkivallan puolelle Dublinissa: Poliisia ammuttiin ilotulitteilla
-
Lataa lisää