Äiti kirjoittaa Netmums-sivustolla avoimesti avioerosta ja siitä, miltä tuntuu, kun joutuu olemaan erossa lapsistaan päivien ajan.
Kahden lapsen äiti kirjoittaa Netmum-sivustolla, miten paljon häntä sattuu olla erossa lapsistaan ja miksi yhdessä vietetty aika ei ikinä tunnu riittävältä.
– Kun synnytin kaksi kaunista lastani, todella uskoin, että ennen kuin he muuttavat pois peittelisin heidät joka ilta. Olisin heidän kanssaan joka jouluaamu ja olisin syntymäpäivisin näkemässä heidän iloiset kasvonsa. Olisin heidän kanssaan jokaisena lomana. Näin äidit tekevät, enkä halunnut jäädä yhdestäkään jutusta paitsi, äiti kirjoittaa.
Eron jälkeen äiti näkee lapsiaan kuitenkin vain puolet viikosta ja samaten puolet lomista. Hän ei ole ollut lastensa kanssa kaikkina joulu- tai syntymäpäiväaamuina.
– En ole ollut läsnä iltoina, kun tiesin, että he ikävöivät äitiään. Ja se sattuu paljon.
Eroahdistus
Kun huoltajuusasioita puitiin, äiti kertoi, että haluaisi olla lastensa kanssa koko ajan. Silloin lapset olivat 3- ja 5-vuotiaita. Tähän mennessä ainoa yö, kun äiti oli ollut erossa lapsistaan oli se, kun hän oli ollut synnyttämässä nuorinta.
Mutta äiti tietenkään halunnut pitää lapsiaan erossa isältään – tämä kun ei olisi reilua lapsia tai isää kohtaan. Lapset olivat äitinsä kanssa hieman enemmän, koska olivat vielä niin pieniä.
