Raskaus saa tulevat äidit tuntemaan huonoa oloa niin pekonin kuin kahvinkin hajusta. Yksi ruoka-aine on kuitenkin kyselyn mukaan selvästi naisten raskausajan inhokki.
Emma's Diary -sivuston teettämän kyselyn mukaan on olemassa yksi raaka-aine, joka saa lähes kaikki odottavat äidit voimaan pahoin. Vastaus saattaa yllättää, sillä kyseessä on nimittäin valkosipuli. Valkosipuli tuottaa oksennusrefleksin etenkin kypsennettynä tai paistettuna, joten puolisoiden kannattaa jättää valkosipuliset ruoat valmistamatta.
Valkosipulin jälkeen seuraavaksi eniten pahaa oloa aiheuttivat kyselyn mukaan kalan, kanan, mutta myös kahvin ja teen tuoksut. Kodin muista tuoksuista äidit kertoivat oireilevansa ilmanraikastimien, hajuveden ja tupakan tuoksuista.
Himot evoluution kehityksen tulosta
Sivusto paljasti hiljattain myös raskaana olevien naisten suurimmat ruokahimot. Kymmenen himotuimman ruoan lista koostui pääasiassa suolaisista ruoista, kuten kiinalaisista takeaway-ruoasta, juustoista, hot dogeista ja oliiveista.
Emma’s Diaryn tiedottajan mukaan hormonitason muutokset saavat naiset tuntemaan himoja ja inhotusta lähes koko raskauden ajan. Samaisesta syystä himoja voi syntyä myös kuukautiskierron loppuvaiheessa.

