Yllättävä totuus nykypäivän 18-vuotiaista: Onko tämä vaaleanpunainen muoviläpyskä tulevaisuudessa harvinaisuus?

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom tiedottaa, että nuorten kiinnostus autokoulun käymiseen jatkaa laskuaan.
Vaikka ajokorttilain uudistus vuonna 2018 laski henkilöauton ajokortin hintaa merkittävästi ja lisäsi opetusluvan suosiota sekä 17-vuotiaille ikäpoikkeusluvalla myönnettyjen ajokorttien määrää, hankkii B-kortin silti yhä harvempi nuori.
Traficomin tuoreiden tietojen mukaan enää vain 54 prosenttia 18-vuotiaista nuorista hankkii ajokortin. Trendi on samanlainen koko Suomessa, vaikka alueellinen vaihtelu onkin viraston mukaan suurta.
Lakiuudistuksen jälkeen myös aiempaa harvemmalla 16-vuotiaalla on jonkin ajoneuvoluokan ajo-oikeus. Muutos on näkynyt erityisesti myönnettyjen mopokorttien määrässä, mutta myös moottoripyöräkorttien osuus on laskenut.
Lue myös: Perussuomalaisten kansanedustaja ehdottaa: Henkilöauton ajo-oikeuteen prätkäkortti kaupan päälle
Ajokorttilain uudistus laski B-kortin kuluttajahintaa ja lisäsi opetusluvan suosiota. B-korttisuoritusten kokonaismäärä kasvoi hieman ja autokouluoppilaiden menestyminen ajokokeessa heikkeni.
Mikä uudistus?
Ajokorttilakia uudistettiin vuonna 2018. Taustalla oli tavoite ajokorttisääntelyn selkeyttämisestä ja keventämisestä, mutta kuitenkin liikenneturvallisuuden vaatimukset huomioonottaen. Uudistuksessa opetuksen vaatimuksia kevennettiin ja valinnaisuutta lisättiin.
Autokouluala on kritisoinut pakollista opetusta vähentänyttä uudistusta. Se on kutsunut nykyistä opetusta muun muassa tutkintokeskeiseksi.
Lähde: Traficom
Uusimmat
-
06:28
Seuraa suorana kello 9.00: Uusi toimitalo luovutetaan MTV:lle – tältä tiloissa näyttää!
-
06:13
Savonlinnassa suuri rakennuspalo, vaarallisen savun leviämisestä annettiin vaaratiedote
-
06:09
Entinen maailmanlistan ykkönen putosi Wimbledonissa poikkeuksellisen aikaisin
-
05:55
Putinin mukaan Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys ei ole ongelma: "Kaikki oli välillämme hyvin, mutta nyt voi olla jännitteitä, niitä todella tulee olemaan"
-
05:54
MTV Uutiset Naton huippukokouksessa: Suomea ja Ruotsia kehuttiin maasta taivaaseen – ulkoministeri Haavisto hämmentyi kannustuksesta
-
05:50
Putinin mukaan Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys ei ole ongelma – MTV seuraa sotaa
-
05:42
Putin kiistää Venäjän olleen Ukrainan Krementshukin ostoskeskusiskun takana – "Kukaan meidän keskuudestamme ei ammu noin vain, umpimähkäisesti"
-
05:15
Opiskelija Maisa, 25, asuu Helsingin kalleimmalla asuinalueella – salaisuus on 17 asukkaan kommuuni, jossa "arki ei voi pyöriä vain oman itsensä ympärillä"
-
23:26
Nainen hukkui uimareissulla Rautalammilla – löytyi 15 metrin päästä rannasta
-
23:00
Pariisin terrori-iskusta harvinainen vankeustuomio – tuomittu oli tiettävästi ainoa hyökkäyksessä hengissä selvinnyt
-
22:54
Fortumin tytäryhtiön Uniperin alkuvuoden tulos jää viime vuodesta – taustalla Venäjän kaasutoimitusten väheneminen Saksaan
-
22:32
Yhdysvaltalaisartisti R. Kelly, 55, tuomittiin 30 vuodeksi vankilaan seksuaalirikoksista – nuorimmat uhrit 13-vuotiaita
-
22:17
Harri Heliövaara helposti jatkoon Wimbledonin nelinpelissä
-
22:16
Paperilastissa oleva rekka syttyi palamaan Tyrnävällä, toinen ajokaista on yhä poissa käytöstä Nelostiellä
-
22:01
Heidi Sohlberg harvinaisessa yhteiskuvassa tyttäriensä ja Jarkka-miehensä kanssa – "Meidän perhe"
-
21:45
Turkin äkillinen mielenmuutos yllätti asiantuntijan: "Vain Erdogan yksin tietää, miksi sopu syntyi juuri nyt"
-
21:44
Tähtihyökkääjä palaa Inter-paitaan
-
21:35
Tähtihyökkääjä Peter Kotilainen vaihtaa maisemaa – "Piti pohtia, pelaako tässä enää lainkaan"
-
21:15
Yhdelle vakavat vammat rakennuspalossa Nurmeksessa, taloon jäänyt koira kuoli
-
21:09
Presidentti Niinistö: Venäjä koetaan uhkana, koska se käyttäytyy uhkaavasti
-
Lataa lisää