Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

WHO:n mukaan eurooppalaiset vankilat jättävät vankinsa heitteille – epätoivoisimmat lusijat päättävät päivänsä itse

5:01Riihimäen vankilan kokenut vartija:"Kyllä tää on selvästi raaempaa"- suomalaisissa vankiloissa yhä enemmän uhkailua ja väkivaltaaRiihimäen vankilan kokenut vartija: "Kyllä tää on selvästi raaempaa" – suomalaisissa vankiloissa yhä enemmän uhkailua ja väkivaltaa.
Julkaistu 21.11.2019 11:22

MTV UUTISET – STT – AFP

Eurooppalaiset vankilaviranomaiset eivät tee tarpeeksi tarkkaillakseen vankien terveyttä, Maailman terveysjärjestö WHO moitti torstaina.

Tämän seurauksena vangit kärsivät WHO:n mukaan todennäköisemmin hoitamattomista sairauksista ja heidät vapautetaan ilman tarpeellista tukea.

– Vankilarangaistus vie ihmisen vapauden, mutta sen ei pitäisi viedä myös hänen terveyttään ja oikeuttaan terveyteen, tohtori Bente Mikkelsen sanoo järjestön tekemässä lausunnossa.

WHO keräsi tietoa 39 eurooppalaisesta maasta vuosina 2016–2017. Järjestö suosittelee, että vankilat testaavat, kärsivätkö vangit tuberkuloosista, seksitaudeista, mielenterveysongelmista tai riippuvuuksista.

Siirtymävaihe vankeudesta vapaute en kriittinen vaihe

Diagnosoimattomat ja hoitamattomat vangit lisäävät WHO:n mukaan julkista terveystaakkaa, mikä tulee yhteisölle kalliiksi. Mielenterveys on raportin mukaan avainasemassa, erityisesti vangin vapautumisen jälkeen, jolloin vangit ovat kaikkein altteimpia tekemään itsemurhan, vahingoittamaan itseään tai ottamaan yliannostuksen.

Siirtymä vankeudesta vapauteen on WHO:n mielestä kriittinen vaihe.

Vankiloiden ylikansoitus vakava ongelma monessa maassa

Raportin mukaan 13,5 prosenttia vankilakuolemista oli itsemurhan seurauksia, ja 14 prosenttia EU-valtioista ei tee vangeille mielenterveysseulontaa heidän saapuessaan laitokseen.

Eurooppalaisiin vankiloihin on usein myös ahdettu liikaa vankeja, mikä voi vaikuttaa vankien terveyteen.

WHO:n mukaan noin 6 miljoona ihmistä suljetaan vuosittain vankilaan Euroopan alueella.

Kahdeksan maata, mukaan lukien Ranska, Italia ja Portugali, kärsivät vakavasta vankiloiden ylikansoitusongelmasta, ilmenee Euroopan neuvoston vuonna 2018 tekemästä tutkimuksesta.

Lue myös: 11 kertaa vankilassa ollut Roksu haluaa katkaista kierteensä – ”Saan vapauduttuani paketin nopeasti kasaan”

Lisää aiheesta:

Tämä vankila on "todellinen helvetti" – 129 ihmistä kuoli yrittäessään pakoaEnglannin vankilat ennätyksellisen täynnä – näin kriisiä yritetään ratkaistaEx-rikollinen Mika "Immu" Ilmén näkee selvän syyn sille, miksi vangit ovat muita sairaampia WHO peräänkuuluttaa lisää mielenterveystoimia koronapandemian pahennettua ongelmia entisestään: "Kärsimys on valtaisaa"Seksuaalirikoksista tuomitut vangit tyytymättömimpiä elämäänsä – vangeilla on neljä erilaista tapaa sopeutua linna-arkeenUutisextra: Ylilääkäri haluaa lisää mielentilatutkimuksia – "140 vankia saa vuosittain psykoosidiagnoosin"
WHOTerveys ja hyvinvointiEurooppaVankilaItsemurhaIhmisoikeudetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

WHO
  • 23.9.15:52
    Terveys ja hyvinvointi

    WHO: Parasetamolivalmisteen tai rokotteiden ei ole havaittu aiheuttavan autismia

  • 11.9.08:55
    Israelin ja Hamasin sota

    WHO ei aio poistua Gazan kaupungista Israelin käskyistä huolimatta

  • 5.9.18:37
    Israelin ja Hamasin sota

    WHO:n pääjohtajan vaatimus Israelille: Lopettakaa Gazan nälkäkatastrofi

  • 25.8.07:03
    Intia

    Intian kulkukoirat pelastuivat häkkituomiolta

  • 22.7.05:19
    Israelin ja Hamasin sota

    Israel hyökkäsi WHO:n asuintiloihin Gazassa