Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Virallinen varoitus: Ei mitään asiaa teille kesärenkailla Keski- ja Itä-Suomessa – pyry hyytyy, tilalle tulevat jäiset väylät

All Over Press
Julkaistu 09.04.2019 16:26

MTV UUTISET

Keski-Suomessa sade heikkenee huomiseen mennessä ja ilma kylmenee. Tieliikennekeskus suosittelee välttämään kesärenkailla liikkumista. 

Ilmatieteen laitos on varoittanut erittäin huonosta ajokelistä Keski-Suomessa, Pohjois- ja Etelä-Savossa sekä Pohjois-Karjalassa.

MTV Uutiset Liven haastatteleman Tieliikennekeskuksen yksikön päällikkö Mika Jaatisen mukaan aamun aikana on ollut joitain tieltä suistumisia, mutta olosuhteet huomioiden onnettomuuksia ei ole tapahtunut kovinkaan paljoa.

Vakavin onnettomuus oli aamuinen henkilöauton ja pakettiauton kolari 9-tiellä Jyväskylässä. Kolarissa menehtyi yksi henkilö.

Aamulla kannattaa katsoa ikkunasta ulos ennen lähtöä

Keski-Suomessa keli jatkuu huonona tämän illan ajan. Sade heikkenee yön aikana ja siirtyy huomiseksi maan itä- ja kaakkoispuolelle.

Ilma alkaa kylmenemään, eli pakkasen puolelle mennään luultavasti yön aikana. Aamulla tiet voivat siis olla liukkaat, ja erityisesti kesärenkailla kulkevien on oltava tarkkoina. 

– Helpoin tapa varmistua tien kunnosta on seurata sää- ja liikennetiedotteita, ja ennen kaikkea katsoa ikkunasta ulos ennen lähtöä, Jaatinen sanoi haastattelussa. 

– Kesärenkailla liikkuvien kannattaa harkita tarkasti, onko omalla autolla välttämätöntä lähteä liikkeelle. 

Tieliikennekeskuksen tiesääasemaverkoston avulla kerätään jatkuvasti tietoa teiden liukkaudesta, veden määristä sekä lämpötiloista.

Lue myös: Ajokeli jatkuu erittäin huonona iltaan asti maan keskiosissa

Lisää aiheesta:

Varoitus jalankulkusäästä suureen osaan SuomeaTakatalvi teki ajokelistä etelässä jäätävän – näkyi karulla tavalla onnettomuuksissaMTV Uutiset seuraa säätilaa: Huomiselle luvassa erittäin huonoa ajosäätä – tiet vaarallisia myös jalankulkijoilleVaihdoitko jo kesärenkaat alle? Nyt ei kannata hypätä rattiin, ajokeli on surkea suuressa osassa maataNyt malttia kesärenkailla ajaessa – tiet monin paikoin liukkaina!Pöllyävä lumi kiillottaa ja ruuhkauttaa tiet – lumikaaokseen osattu kuitenkin varautua
LiukkausLiikenneAuton hallintaSääKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liukkaus
  • 25.1.11:45
    Liikenneturvallisuus

    Vältä kaatuminen, kun menet autoon – asiantuntija neuvoo tärkeän tekniikan: "Liukastumisriski on pienempi"

  • 15.1.10:50
    Talvi

    Kati sai aivovamman kaaduttuaan työpaikan pihassa: Vaara vaanii pääkallokelillä – näin vältät liukastumisen

  • 15.1.09:58
    Talvi

    Saako nastakengillä mennä kauppaan?

  • 14.1.23:47
    Talvi

    Tarkkana askelissa! Pääkallokelipäivät lähestyvät Suomea

  • 5.1.22:26
    Sää

    Tiistaina kannattaa laittaa nastat jalkaan: Loppuviikosta luvassa lunta, loskaa ja liukkautta