Ilmatieteen laitoksen mukaan kireät pakkaset ovat toistaiseksi takanapäin.
Lauha ja pilvinen sää jatkuu perjantaina maan etelä- ja keskiosissa, mutta pohjoisessa lämpötilat ovat pakkasen puolella, Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Helena Laakso kertoi STT:lle torstaina.
Jalankulkijoiden kannattaa perjantaina olla tarkkana. Ilmatieteen laitos varoittaa maan etelä- ja keskiosissa laajalti erittäin liukkaista kevyen liikenteen väylistä ja huomattavasta liukastumisriskistä.
Liukkaus johtuu Ilmatieteen laitoksen mukaan siitä, että jäisten jalkakäytävien päälle kerääntyy keskiyöstä alkaen vettä.
Lämpötilat ovat perjantaina etelässä 0–4 astetta, pohjoisessa pakkasta voi olla kahdesta kymmeneen astetta.
Varoituksia ajokelistä voimassa
Ajokelin suhteen perjantaina helpottaa hieman verrattuna torstaihin, jolloin Manner-Suomessa oli laajalti varoituksia erittäin huonosta ajokelistä.
Perjantaina varoitus huonosta ajokelistä on voimassa ainakin Pohjois-Pohjanmaan länsiosassa, Kainuussa, Pohjois- ja Etelä-Savossa, Pohjois- ja Etelä-Karjalassa sekä Kymenlaaksossa.
Pohjoisessa huonon ajokelin varoitus on perjantaina voimassa Sodankylässä.
Pohjoisessa voi perjantaina vielä aamulla ja alkupäivästä sataa lunta, mikä saattaa hieman heikentää ajokeliä.
– Lumisateet kuitenkin heikkenevät pohjoisessa huomenissa, Laakso sanoo.
Sadealue saapuu sunnuntaina
Laakson mukaan maan etelä- ja keskiosissa lauha sää jatkuu lauantaina. Pohjoiseen taas on luvassa heikkoa pakkasta.
Sunnuntaina uusi sadealue saapuu maan eteläosaan. Tuolloin sade voi tulla vetenä tai räntänä.
– Muualla maassa sunnuntai on poutainen päivä, Laakso sanoo.
Entä onko säässä nyt tapahtumassa isompikin käänne kireistä pakkasista kohti lauhempaa säätä?
– Kireitä pakkasia ei ainakaan ensi viikolle ole luvassa. Ensi viikolla näyttäisi siltä, että päivisin voidaan olla hieman plussan puolella, mutta öisin on edelleen pakkasta, Laakso sanoo.
