Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

VIDEO: Miten tabletti toimii kännykän korvaajana? MTV Uutiset kokeili

1:27Näin tabletti toimii puhelimena
Julkaistu 02.05.2015 13:57
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Älypuhelimet ja tabletkoneet ovat keskenään pitkälti samanlaisia laitteita. Laitteiden välinen kirjaimellisesti suurin ero on siinä, että tabletit ovat kookkaampia.

Kun tablettiin ympätään puhelinominaisuudet, niin se muuttuu tällöin käytännössäkin erittäin kookkaaksi puhelimeksi.

Juuri tällainen laite on Asus Fonepad 8 -tabletti (FE380). Jos siis suurimpienkin älypuhelimien näytöt tuntuvat mielestäsi liian pieniltä, niin laitteen kahdensantuumaisen näytön pitäisi korjata asia kertaheitolla.

Oheisella videolla kokeilemme miten puhelinominaisuudella varustettu tabletti toimii perinteisessä puhelinkäytössä.

Tavallisen tabletin näköinen ja oloinen

Asus Fonepad 8 on puhelinominaisuudella varustettu tabletti
Kuten kuvasta näkyy, perinteistä puhelinkäyttöä ajatellen tabletti ei ole optimaalisen kokoinen, mutta kyllä se kuitenkin toimii.

Ulkoisesti Fonepad näyttää kuin mikä tahansa tablettikone. 230 euron hintainen Fonepad 8 kuuluu edulliseen hintaluokkaan ja tämä näkyy materiaalivalinnoissa. Takakuori on mattapintaista muovia. 

Mutta hintaisekseen Fonepad 8 on kyllä kokonaisuudessaan varsin pätevä ja käsissä mukavan jämäkkä laite. Tabletin mitat ovat 120 x 214 x 8,9 millimetriä ja se painaa 310 grammaa

Näyttö on kahdeksan tuuman kokoinen ja sen tarkkuus 1280 x 800 pikseliä. Näyttö on hintaisekseen hyvä ja kosketustoiminnot pelaavat moitteetta. Suorittimena hyrrää Intel Atom Z3530 -neliydinprosessori, joka tarjoaa Androidin KitKat-käyttöjärjestelmäversiolla varustetulle laitteelle kitkattoman toiminnan.

RAM-muistia on 1Gt ja kapasiteettia 8 Gt, jota voi kasvattaa muistikorttipaikan avulla.

Takana on vaatimaton kahden megapikselin kamera kuvien räpsimistä varten ja edessä puolestaan 0,3 megapikselin kamera.

Akku osoittautui hyväksi ja yhdellä latauksella tablettia käyttää ongelmitta koko päivän.

Laite tukee 3G yhteyksiä, mutta ei valitettavasti nopeampia 4G-yhteyksiä. 

Kokonaisuutena Asus Fonepad 8 on hyvä perustabletti, jolle puhelinominaisuus antaa mukavan ja käyttökelpoisenkin lisän.

Vaikka sitä ei olekaan suunniteltu korvaamaan älypuhelinta, niin integroidusta puhelinominaisuudesta voi olla hyötyä monissa tilanteissa. Laitteen voi ottaa käyttöön vaikkapa auton monitoimitietokoneeksi/navigaattoriksi, johon on kytketty käyttöön oma erillinen työpuhelinliittymä. 

Katso oheiselta videolta kokeilumme siitä, miten tabletti toimii puhelimena.

Lisää aiheesta:

Testissä Lenovo Tab P10 – laatulaite järkihinnallaOnko edullisista tableteista mihinkään? Kokeilussa Lenovon Tab E10 ja Tab M10Video: Lenovon uusi mullistava kännykkä tuo vaikka Trumpin suoraan eteesiTestissä Lenovon 2-in-1-laite – vakuuttava läppäri loistavalla akunkestollaKokeilimme: Huawein uutuustabletin parasta antia on akkukestoLenovon hämmentävä laite testissä: Onko tämä pöytäkone vai ”hirviötabletti?”
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • pe07:30
    Yhdysvallat

    MTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmalla

  • pe05:33
    Tekoäly

    Ivan Puopolo haastattelemassa avaruusoliota – testaa, erottaisitko nämä "uutisvideot" tekoälyn tekemiksi

  • to19:57
    Tietoturva

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • to19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin