Haktivistit tavoittelevat palvelunestohyökkäyksillä ja niistä ilmoittamisella julkisuutta.
Suomalaisille sivustoille on kohdistunut tänään palvelunestohyökkäyksiä, joiden tekijäksi on ilmoittautunut Venäjä-mielinen haktivistiryhmä NoName057(16).
Haktivisti-sana on yhdistelmä sanoista hakkeri ja aktivisti, ja sillä tarkoitetaan hakkeria, jonka toiminnalla on aatteellinen motiivi.
Juttu jatkuu videon jälkeen.
1:01Jarno Limnéll arvioi viime lokakuussa, että palvelunestohyökkäykset ovat uusi normaali.
Lue myös: MTV tutustui paikkaan, johon ei yleensä pääse: "Jos ne lamautetaan, vaikutukset ovat välittömät kaikille"
Kohteina muun muassa eduskuntapuolueita
Hyökkäysten kohteina olivat käytännössä kaikki suomalaiset eduskuntapuolueet, muutama organisaatio sekä joitain yksittäisten ihmisten verkkosivuja, kertoi erityisasiantuntija Matias Mesiä Traficomin kyberturvallisuuskeskuksesta STT:lle. NoName itse ilmoitti, että hyökkäysten kohteina olivat OP-ryhmä, Kaukokiito, Panostaja, Eezy ja Taaleri. Hyökkäyksiä suomalaisorganisaatioita vastaan havaittiin Mesiän mukaan jo maanantaina.