Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtava määrä lääkkeitä Suomessa menee hukkaan – apteekkiin palautuksia jopa 80 miljoonan euron arvosta

Arkistokuva.
Arkistokuva.Lehtikuva
Julkaistu 18.03.2024 14:15

MTV UUTISET – STT

Eniten palautettiin muun muassa särkylääkkeitä ja hengityssairauksien lääkkeitä.  

Itä-Suomen yliopiston farmasian laitoksen tuoreessa tutkimuksessa arvioidaan, että suomalaisilta jää käyttämättä apteekista hankittuja lääkkeitä vuosittain noin 80 miljoonan euron arvosta. Asiasta tiedottaa Apteekkariliitto.

Tutkimusjakson aikana tyypillisimmin apteekkiin palautettu lääkeryhmä oli hermostoon vaikuttavat lääkkeet, joiden osuus palautetuista lääkkeistä oli lähes viidennes. 

Seuraavaksi eniten palautettiin hengityselinsairauksien lääkkeitä, joiden osuus oli 16 prosenttia. Aineenvaihduntasairauksien ja tuki- ja liikuntaelinsairauksien lääkkeiden osuus palautetuista oli reilut kymmenen prosenttia. 

Määrällisesti eniten palautettiin parasetamolia sisältäviä särkylääkkeitä.

Lue myös: Suomalaiset tuovat vastustuskyvyn kehittäneitä bakteereja lomamatkoilta – antibiootit uhkaavat menettää tehoaan

Arvio hukkaan menevien lääkkeiden vuotuisesta arvosta perustuu laskelmaan, joka tehtiin apteekeissa toteutetun kolmen päivän tutkimusjakson perusteella. Tutkimuksessa oli mukana 82 apteekkia Suomen yli 800 apteekista.

Lääkepalautusten määrät vaihtelevat paljon muun muassa apteekin koon mukaan. Tämä otettiin huomioon laskelmissa painotuksella.

Tutkimuksen tehnyt väitöskirjatutkija kertoo, että arvioon pitää suhtautua tietyllä varovaisuudella, koska tutkimusjakso oli hyvin lyhyt.

Mella Louhisalmi

– Tätä voidaan kuitenkin pitää hyvänä arviona, Louhisalmi sanoo STT:lle.

Hän muistuttaa, että lääkejätteen arvo voi olla jopa suurempi, koska aiemman tutkimuksen mukaan noin kymmenesosa kotitalouksista ei palauta käyttämättä jääneitä lääkkeitä apteekkiin.

Kuluja yhteiskunnalle

Tutkimuksessa asiakkailta kysyttiin syitä, miksi lääkkeet olivat jääneet käyttämättä. Yleisimmät syyt palauttaa lääkkeitä olivat lääkkeen lyhyt säilyvyysaika avattuna, sairauden tai oireiden parantuminen, lääkepakkauksen tarpeettoman suuri koko ja lääkkeen vaihto toiseen lääkkeeseen.

Hukkaan menneet lääkkeet aiheuttavat kustannuksia kansalaisten lisäksi myös yhteiskunnalle. Kela-korvausten arvo käyttämättä jääneistä lääkkeistä on tutkimuksen arvion mukaan vuosittain noin 40 miljoonaa euroa.

Lääkkeiden käyttämättä jääminen kuormittaa myös ympäristöä. Lääkejätteet on määritelty vaarallisiksi jätteiksi, sillä ne voivat olla pieninäkin pitoisuuksina haitallisia ihmisille, eläimille ja ympäristölle.

Huonoin vaihtoehto on kaataa lääkkeet viemäriin, josta ne voivat kulkeutua pelloille ja luonnonvesiin. Käyttämättä jääneet lääkkeet pitäisi aina palauttaa apteekkiin.

Lue myös: Milloin lääkkeet siitepölyallergiaan kannattaa oikeasti aloittaa? Keuhkolääkäri vastaa

Keinoja lääkejätteen vähentämiseen

Lääkejätteen määrää on mahdollista vähentää. Apteekkariliiton mukaan yksi keino olisi se, että uusi lääkehoito aloitettaisiin aina pienimmällä pakkauskoolla ja yhdellä pakkauksella. Tämä edellyttäisi, että lääkeyritykset hakisivat korvattavuuden piiriin kattavasti myös pienet lääkepakkaukset.

– Olisi tärkeää, että lääkettä määrätessään lääkäri kirjoittaisi reseptiin maininnan, jos kyse on lääkehoidon aloituksesta. Näin apteekissa osattaisiin tarjota pienempää määrää siltä varalta, että lääke ei sovikaan ja lääkehoito joudutaan keskeyttämään heti hoidon alussa, sanoo Apteekkariliiton puheenjohtaja Risto Kanerva tiedotteessa.

10:11Lääkkeet uhkaavat menettää tehoaanKatso myös: Miten voidaan estää bakteerien kehittämä vastustuskyky antibiooteille?

Lue myös: Silmien kutinaa, aivastelua ja nenän vuotamista? Kyse ei välttämättä olekaan kevätflunssasta!

Lisää aiheesta:

Satoja lääkkeitä uupuu apteekeista: "Uusi normaali"Kallis lääke voi ajaa lähiapteekkisi konkurssiin: "Rahoja lääkkeen maksamiseen ei yksinkertaisesti ole olemassa"Suomessa ennätyksellinen lääkepula – tänään tilattu rohto on Suomessa puolen vuoden päästäAntibioottitoimitusten määrä on laskenut kymmenessä vuodessa lähes kolmanneksellaLääkkeiden Kela-korvausta halutaan kiristää – lääkehävikki 100 miljoonaa euroa vuosittainApteekkariliitto: Lääkejätettä noin 100 miljoonan euron arvosta vuodessa
Terveys ja hyvinvointiLääkkeetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • 19:15
    Sisäilma

    Poltatko tällaisia kynttilöitä? "Kannattaa välttää"

  • 06:34
    Nukkuminen

    Tingitkö yöunistasi? Ei kannattaisi – tätä kaikkea univaje voi aiheuttaa

  • Eilen18:02
    Seksuaalisuus

    Laura Allonen julkaisi itsestään alastonkuvan: "Tässä on intersukupuolinen keho"

  • Eilen15:50
    Henkirikokset

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"

  • Eilen15:36
    Liiga

    SM-liigan ottelutapahtumiin muutos – voimassa toistaiseksi