Valkovenäläinen tennistähti Aryna Sabalenka ei mieti, mitä ukrainalainen Marta Kostjuk hänestä ajattelee, kun kaksikko kohtaa Ranskan avointen avauskierroksella.
Tennis on ollut yksi ainoista lajeista, jossa venäläis- ja valkovenäläispelaajat ovat saaneet osallistua kansainvälisiin kilpailuihin Venäjän Ukrainassa aloittaman sodan aikana. Päätös on luonut jännitteitä, kun ukrainalaispelaajat ovat saaneet vastaansa pelaajia Venäjältä tai Valko-Venäjältä.
Ukrainalaiset eivät ole peitelleet tuntemuksiaan. Lesia Tsurenko on kritisoinut äänekkäästä naisten ammattilaiskiertueen WTA:n toimintaa ja muun muassa Marta Kostjuk on kieltäytynyt kättelemästä venäläis- ja valkovenäläisvastustajiaan.
Ensi viikolla käynnistyvän Ranskan avoimen turnauksen avauskierroksella jännitteitä on jälleen ilmassa, kun Kostjuk kohtaa valkovenäläisen supertähden Aryna Sabalenkan.
Maailmanlistalla kakkosena oleva Sabalenka ei odota Kostjukin muuttavan toimintaansa hänen kohdallaan. Valko-Venäjä on toiminut Venäjän liittolaisena koko sodan ajan.
– Jos heistä (ukrainalaisista) tuntuu hyvältä olla kättelemättä, se sopii minulle, Sabalenka sanoi Ranskan avointen alla BBC:n mukaan.


