Muutoksella halutaan vähentää terveydenhuollon tartuntatautiyksiköiden kuormitusta.
Aiemmin koronavirustaudin toteamisen yhteydessä lääkärin on tullut tehdä tartuntatauti-ilmoitus, joita tehdään yleisvaarallisten ja valvottavien tartuntatautien toteamisen yhteydessä.
Näin ei enää ole, vaan tieto koronavirustartunnasta siirtyy valtion järjestelmään itsestään.
– Lääkärin tartuntatauti-ilmoituksella saadut tiedot voidaan nykyään kerätä yhdistämällä tartuntatautirekisterin tieto positiivisesta laboratoriolöydöksestä Hilmon, Avohilmon, Terhikki-rekisterin ja Väestötietojärjestelmän tietokantoihin tallentuneen muun tiedon kanssa. Näitä tietoja ovat perussairaudet, terveydenhuollon työntekijästatus, mahdollinen sairaalahoito, tehohoito, raskaus, kuolema, sosiaali- ja terveysministeriön tiedotteessa kuvaillaan.
Muutos koskee ainoastaan yleisesti koronaviruksena tunnettua, nykyisen koronapandemian SARS-Cov-2-viruksen aiheuttamaa tartuntaa, ei esimerkiksi SARS- tai MERS-virusta, jotka ovat niin ikään koronaviruksia.
Muutoksen toivotaan vähentävän tartuntatautiyksikköjen tämänhetkistä kuormitusta.
